Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Законопроекти про промислове забруднення та державний екологічний контроль потребують доопрацювання

Роботодавці наполягають на врахуванні пропозицій бізнесу у законопроектах 4167 і 3091.

Вже завтра, 12 травня 2021 року Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування планує розглянути доопрацьовані для повторного розгляду у першому читанні законопроекти № 4167 «Про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності» та № 3091 «Про державний екологічний контроль».

Позиція роботодавців не змінюється – обидва законопроекти потребують суттєвого доопрацювання як такі, що створюють ризики багатомільярдних витрат або припинення діяльності не лише окремих підприємств, а й цілих галузей економіки.

Найбільш важливі зауваження бізнесу до законопроекту № 4167:

  • Критично недостатні строки переходу на найкращі доступні технології та методи управління (НДТМ);
  • Механізм визначення НДТМ передбачає пряму імплементацію європейских норм, без врахування реального стану української промисловості;
  • Відсутність будь-якої підтримки держави для запровадження НДТМ (фіскальні стимули, доступ до довгострокового кредитування тощо).

Законопроект № 3091 кардинально змінює систему правовідносин у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Проект пропонує вивести з-під дії базового Закону про державний нагляд (контроль) процедури контролю за додержанням вимог законодавства про охорону довкілля. Зокрема, передбачена потенційна можливість проведення позапланових перевірок у вихідні, неробочі, святкові дні та/або у нічний час, інспектори матимуть повноваження самостійно робити висновки про порушення підприємством законодавства.

Наділення контролюючих органів надзвичайно широкими повноваженнями та одночасне звуження прав суб’єктів господарювання може повернути державу на шлях тотального контролю і тиску на бізнес, перекреслюючи досягнення лібералізації та простоти ведення бізнесу, які були запроваджені упродовж останніх років.

Роботодавці наголошуються на необхідності доопрацювання законопроектів 4167 і 3091 та закликають Комітет з питань екологічної політики та природокористування не підтримувати законопроекти у запропонованих редакціях.