Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Вивчаємо данський досвід розвитку зеленої економіки та декарбонізації

Наші колеги з Конфедерації промисловості Данії (Dansk Industri) поділилися з нами надзвичайно важливим досвідом в частині декарбонізації.

Декарбонізація Данії – це державно-приватне партнерство.

Данці ставлять для себе амбітні цілі – знизити викиди СО2 на 70 % до 2030 року. При цьому вони переконані, що отримають переваги для клімату, конкурентоздатності датської продукції, зростання рівня зайнятості та благополуччя датської спільноти.

Ще у 2019 році Уряд Данії ініціював роботу Кліматичних партнерств. На початку їх було 13, але згодом прийняли рішення щодо збільшення їх кількості.

Наразі існують Кліматичні партнерства, що об'єднують “найбільших забруднювачів”, зокрема: авіацію, будівництво, судноплавство та виробництво суден, енергоємну промисловість, внутрішній транспорт, харчову промисловість та АПК.

Так, наприклад, Кліматичне партнерство судноплавства та виробництва суден очолює власник компанії Maersk.

Керують роботою партнерств СЕО та/або власники великих датських компаній, що є найбільш значимими для відповідного Клімтичного партнерства. В кожному з них працюють як предстваники бізнес-організацій, компаній, так і предствники міністерств.

Датські урядовці відмічають наступні переваги від Кліматичних партнерств:

  • залученість: приватний сектор приймає зобовязання для досягнення довгострокових кліматичних цілей;
  • інноваційність: нові технологічні рішення та бізнес-моделі відкривають процес встановлення нових партнерств та розробки рекомендацій як для урядовців, так і для бізнесменів;
  • прискорення: декарбонізація та розвиток нових технологій входять у нові ініціативи та зростання усвідомлення всіх стейколдерів;
  • співпраця та спільне творення через державно-приватне партнерство.

Кожне Кліматичне партнерство постійно проводить робочі зустрічі. Разом з тим, відбуваються щорічні форуми, обговорення роботи партнерств та інших важливих тем. Також залучають до роботи експертів з кліматічних питань.

DІ для себе визначила 6 основних напрямків прикладення зусиль для досягнення амбітних цілей кліматичної нейтральності:

зелені технології майбутнього;

зелена та цифрова синергія;

кліматичні податки, які працюють;

державний сектор як лідер процесу (при здійсненні державних закупівель введено додатковий обов'язковий критерій – екологічність виробництва);

амбітна співпраця між ЄС та міжнародними гравцями;

безпечне використання ресурсів.

Ще однією організацією, що допомагає данцям реалізовувати зелені перетворення та пропагувати їх у світі є неприбуткова організація приватно-державного партнерства - State of Green.

Її завдання вибудовувати партнерства з міжнародними сейкхолдерами, що зацікавлені в обговоренні їхніх викликів та імплементувати найкращі датські практики зеленого переходу.

Делегація Федерації роботодавців України отримує неоціненний досвід та інформацію, яку після повернення в Україну буде втілювати в життя. Адже український бізнес потребує зелених перетворень, щоб не втратити його конкурентоздатність, щоб українці мали робочі місця в Україні з проконкурентними заробітними платами.

Наступного дня представники ФРУ зустрілися із Danish Climate Ambassador.

Данці для захисту інтересів бізнесу в зеленому переході на міжнародному рівні призначили Climate Ambassador, який:

  • промотує данські технології, данський досвід, захищає інтереси бізнесу;
  • постійно знаходиться у тісному контакті з представниками уряду та бізнесу;
  • є одночасно співробітником Міністерства закордонних справ і Міністерства екології Данії;
  • постійно супроводжує Прем'єр-Міністра Данії, Міністра закордонних справ та Міністра екології у їх відрядженнях та готує необхідні матеріали.

За його ініціативою в Міністерстві закордонних справ було створено окремий кліматичний департамент, представники якого входять у всі Кліматичні партнерства.

Отже, ми вчергове переконалися, що державно-приватне партнерство - це механізм, який веде до успіху реалізацію зеленого переходу в Данії.

Зі свого боку ми запросили пана Danish Climate Ambassador до України для налагодження співпраці між Україною та Данією у кліматичному напрямі з орієнтацією на забезпечення потреб українського бізнесу.

Окрім вивчення питань розбудови зеленої економіки делегація ФРУ провела зустріч із Надзвичайним та Повноважним Послом України в Данії Михайлом Видойником.

Ще одне важливе та цікаве питання, яке вивчали наші спеціалісти – розвиток професійно-технічної освіти та підготовка кадрів для бізнесу

Фотогалерея із поїздки за посиланням.

фотогалерея