Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Відкрите звернення Федерації роботодавців. ФРУ вважає політику Нацбанку ворожою до національних інтересів України

Світова економіка, у том числі через вплив пандемії коронавірусу, поринає у найглибшу після Другої Світової війни економічну кризу. Більшість країн світу вживають безпрецедентні заходи із монетарного стимулювання своїх економік для мінімізації економічного падіння.

Обсяг кредитів, наданих суб'єктам єврозони в квітні 2020 року, у річному обчисленні зріс на 4,9%. У США ФРС знизила процентні ставки майже до нуля, запустивши колосальну програму покупки державних та недержавних цінних паперів і почавши кредитувати американський бізнес.

У той самий час в Україні, як і п'ять років поспіль, з економіки державою забирається більше коштів, ніж повертається в неї.

За останні п'ять років на користь зовнішніх кредиторів із бюджету вилучено майже 9% ВВП. Це, в свою чергу, вдарило по економічному потенціалу країни та державних фінансах. Монетарний механізм України розвернувся в бік зовнішніх інтересів на шкоду внутрішнім.

НБУ замість того, щоб стимулювати зростання економіки та експорту, сформував надприбуткові процентні умови для фінансових спекулянтів, які тільки минулого року вклали в ОВДП понад $ 4 млрд. Це призвело ще й до штучного зміцнення гривні, що стало додатковим тягарем для промисловості.

І це у той час як потенційна глибина падіння ВВП у поточному році оцінюється в 7-8%, а промисловість може обвалитися більше ніж на 10.

При цьому у травні знову зафіксовано падіння обсягу кредитів, виданих банками, - на 1,2%, що йде всупереч світовим тенденціям, приклади яких наведено вище.

Штучно зміцнивши гривню у минулому році, Нацбанк у поточному році створив ще й своєрідний грошопровід для кредиторів , які хочуть вивести свої капітали, вкладені у ОВДП, з країни. Здається, що саме для цього підтримується прийнятний обмінний курс, нехай навіть ціною остаточної деіндустріалізації економіки і втрати чергового мільйона робочих місць.

Федерація роботодавців України протягом 5 років послідовно виступала з критикою дій Національного банку України. Ми неодноразово заявляли, що політика НБУ є вбивчою для економіки України. Вказували на те, що боротьба з інфляцією ведеться за рахунок пригнічення економічного зростання та ліквідації робочих місць.

Для порятунку економіки вже зараз потрібно кардинально змінювати існуючий монетарний режим, націлюючи його на досягнення цілей зайнятості та динаміки ВВП.

Саме так працює ФРС США та центробанки інших країн. На офіційному сайті ФРС вказані економічні цілі, які переслідує її грошово-кредитна політика. Це максимально стійка зайнятість, стабільні ціни і помірні довгострокові процентні ставки. Ці цілі іноді називають «мандатом» ФРС.

Федерація роботодавців України вважає політику Нацбанку неефективною, незадовільною і не в інтересах України та прийняла рішення підтримати позицію голови Ради Національного банку та ініціативу Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики ВРУ, які, зокрема, вимагають:
  • встановити, що Національний банк України як у 2019 році та на початку 2020 року, так і починаючи з 2014 року не виконав повною мірою своєї основної конституційної функції, формував та реалізовував вкрай небезпечну для країни валютно-курсову політику, яка штучно поглибила кризові явища в економіці.
  • утворити Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради України з питань розслідування діяльності керівництва Національного банку України та керівництва Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у 2014-2019 роках.

Також вкотре наголошуємо на основних вимогах бізнесу до влади щодо формування грошово-кредитної політики. Роботодавці вимагають від Верховної Ради України найближчим часом внести зміни до Конституції України та Закону «Про Національний банк України», визначивши основною функцією НБУ поряд із забезпеченням стабільності гривні також сприяння довгостроковому економічному зростанню та мінімізації безробіття за досвідом розвинених країн.