Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Трудовий кодекс має бути інструментом підвищення інвестиційної привабливості економіки України

У історії незалежної України було чотири невдалі спроби прийняти три версії нового Трудового кодексу.

Існуючий давно застарів. У нього вносилося багато правок, але масштабного оновлення так і не відбулося.

 

Ще починаючи з 2001 р. за підтримки Міжнародної організації праці розпочалася робота з підготовки реформування трудового законодавства. За цей час змінилось 9 міністрів соціальної політики, 4 голів комітету соціальної політики.

trudoviy kodeks2

Останній варіант - законопроект №1658 - вже декілька років чекає розгляду у другому читанні у ВР.

Сьогодні роботодавці зібралися для обговорення проекту нового Трудового Кодексу України вже з Галиною Третьяковою, новообраним депутатом від «Слуги Народу», яку провладна партія визначила як імовірного очільника Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення.

У зустрічі взяли участь представники великих компаній - членів ФРУ, які серед Kyivstar, Ukrlandfarming, Укрзалізниця, Крюківський вагонобудівний завод, Метінвест, Харківський плитковий завод, "Єврокар" та багатьох інших.

trudoviy kodeks3

Відкриваючи зустріч, Голова Ради ФРУ Дмитро Олійник зазначив, що ФРУ ще з часу створення було залучено до участі у переговорному процесі з обговорення проектів ТК. І роботодавці вважають, що жоден із них не забезпечував розширення можливостей колективно-договірного регулювання трудових відносин. Ці проекти ще більше зарегульовували їх на рівні закону, що створює основу для ще більшої тінізації трудових відносин.

Той факт, що всі проекти Трудового кодексу у сукупності 18 років пролежали під сукном, означає, що в них не залишилося нічого реформаторського, підкреслила Наталія Гостєва, директор Департаменту дерегуляції підприємницької діяльності ФРУ.

trudoviy kodeks4

Тож роботодавці пропонують:

✔Позбавитись атавізмів радянського кодексу 70-х років, коли було встановлено презумпцію винуватості роботодавця. Адже зараз у разі неоднозначного трактування закону він є вимушеним доводити свою невинність не скоївши відповідно до закону ніякого злочину.
✔Зробити роботодавця і працівника рівними суб'єктами трудових відносин.
✔ Мінімізувати патерналізм трудового законодавства. У ТК є доволі спірні з точки зору корисності соціальних гарантії та пільг досить широким категоріям працівників. Пропонується перенести деякі з них на рівень колективних угод і договорів. Це посилить і роль профспілок, їх значимість у процесі колективного регулювання трудових відносин.
✔ «Заборонну» функцію профспілок, у першу чергу при звільненні працівників, слід замінити консультаціями та переговорами відповідно до міжнародних трудових стандартів.
✔ Передбачити норми, спрямовані на боротьбу з незадекларованими трудовими відносинами, що використовуються так званими «чорними роботодавцями», створити умови для підприємницької зайнятості.

Дійшли згоди, що новий проект ТК має стати гнучким та динамічним інструментом регулювання сучасних трудових відносин відповідно до потреб ринку праці, підвищення інвестиційної привабливості економіки України. Федерація збиратиме ключові пропозиції великих компаній щодо прогресивних форм і методів осучаснення трудових відносин.

Також домовилися провести окремі зустрічі щодо питань реформування системи соціального страхування, у тому числі щодо листків непрацездатності та реформування пенсійного забезпечення за списками №1, 2 (профпенсії).

trudoviy kodeks6

trudoviy kodeks5