Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Стале функціонування стратегічно важливих підприємств під загрозою через зупинення медичних оглядів

До Федерації надходять чисельні звернення від компаній у питанні зупинення процесу проведення медичних оглядів на час оголошення карантину. З метою виконання своїх зобов’язань перед контрагентами у повному обсязі в цей нелегкий для української економіки період, в умовах стрімко зростаючого безробіття, існує потреба у забезпеченні виробничих процесів персоналом по критично важливим на сьогодні спеціальностям, зокрема, складальникам, пакувальникам тощо. Здобувачі роботи, що звертаються для оформлення трудових відносин, не можуть бути прийнятими в компанії з порушенням законодавства про охорону праці, оскільки в них відсутні медичні огляди.

Окрім того, на роботодавців покладено обов'язок проведення медичних оглядів працівників, які виконують роботи з підвищеною небезпекою. Таким чином, компанії не мають права залучати до робіт з підвищеною небезпекою осіб, які відповідно до посадових інструкцій повинні виконувати роботи з підвищеною небезпекою і не пройшли медогляд у встановлені законодавством терміни.

Адже вимоги законодавства щодо обов’язковості проходження медичних оглядів є чинними та не зазнали змін на час здійснення карантинних заходів, зокрема в частині підстав для перенесення термінів проходження медичних оглядів в умовах карантину або окремої процедури його проходження.

Постановою КМУ № 211 не передбачено заборони надання медичної практики на період карантину. Однак, медичні установи, які повинні проводити медогляди, особливо в регіонах, де зафіксовані спалахи COVID-19, використовують ситуацію з карантином як привід для відмови в проведенні медоглядів. 18 березня низка компаній отримала листи з центральних районних лікарень, в яких з посиланням на накази центральних та місцевих органів державної влади повідомлено про тимчасову зупинку планових та профілактичних медичних оглядів працівників підприємств.

У зв'язку з цим, на сьогодні у підприємств виникають складнощі зі забезпеченням проведення медоглядів працівників і як наслідок – функціонуванням стратегічно важливих підприємств (в тому числі критичної інфраструктури) у період карантину. Через ситуацію, яка наведена вище, технічний персонал, задіяний у підтримці працездатності об’єктів критичної інфраструктури, позбавлений можливості вчасно пройти (продовжити) медогляд, а це означатиме, що найближчими днями Україну може спіткати серйозна криза у критично важливих для країни інфраструктурних та економічних проектах.

На жаль, звернення до Міністерства охорони здоров`я України залишилось без оперативного реагування.

Саме тому ФРУ звернулася до Премєр-міністра України з проханням надати доручення МОЗ України у найкоротші терміни врегулювати це питання з метою недопущення вимушеного простою виробничих ліній компаній, забезпечення сталого функціонування стратегічно важливих підприємств (в тому числі критичної інфраструктури) через зупинення медичних оглядів шляхом відтермінування обов’язку проходження медичних оглядів або автоматичного продовження дії тих медичних довідок, термін дії яких сплинув, на час дії карантину до дати його завершення.

У разі вирішення питання з розблокування проходження медичних оглядів, компанії гарантують забезпечення працівників засобами індивідуального захисту за кошти компаній й, відповідно, максимальну безпеку медичному персоналу, який залучатиметься до медичних оглядів, що дозволить мінімізувати ризик зараження таких працівників COVID-19.