Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

СПО роботодавців підбив підсумки діяльності у І півріччі та визначив пріоритети роботи на другу половину 2021 року

21 липня представники Спільного представницького органу роботодавців на національному рівні, який представляє позицію роботодавців у відносинах  з державою та бере активну участь у формуванні державної економічної політики, зібралися, щоб обговорити підсумки першого півріччя та визначити нові пріоритети роботи.

2021 рік продовжив тренди свого складного попередника 2020-го. Продовження пандемії Covid-19, робота в умовах адаптивного карантину, економічна криза, що триває в усьому світі, і Україна не є виключенням. Всі ці фактори щодня позначаються на роботі вітчизняного бізнесу, зазначив Голова СПО Дмитро Олійник, розповідаючи про зроблене з початку року. 
 
В полі зору роботодавців - весь час пріоритетні для вітчизняного бізнесу ініціативи та законопроекти:
 
▶ Заходи підтримки економіки, сприяння зайнятості, діловій активності та соціальної захищеності населення. 
 
▶ Підвищення ефективності використання бюджетних витрат. Зокрема, запровадження нецінових критеріїв оцінки при публічних закупівлях - локалізація виробництва. Сьогодні - рівно рік з моменту, коли ВРУ прийняла у першому читанні законопроект №3739 про локалізацію, але він досі не потрапив до залу на друге читання. Зібрано та передано до Верховної Ради 150 000 підписів на підтримку законопроекту, наполягаємо, що він має бути прийнятий якнайшвидше. Адже не можна продовжувати гаяти час, коли весь світ підтримує власне виробництво та захищає ринки. Контракт з компанією Alstom на постачання 120 локомотивів для української залізниці з частковою локалізацією виробництва в Україні в обсязі 35% вже продемонстрував зацікавленість іноземного бізнесу у співпраці з Україною на умовах локалізації виробництва.
 
▶ Податкова політика. У надзвичайних умовах на державному рівні необхідно вживати безпрецедентні заходи з податкового та фінансового стимулювання, зниження адміністративного навантаження на бізнес, як це роблять всі розвинені країни світу. СПО роботодавців виступає категорично проти прийняття «ресурсного» законопроєкту № 5600. 
 
Серед здобутків - прийняття Верховною Радою пакету «електромобільних» законопроектів, які кардинально змінять галузь, на необхідності чого послідовно наполягали роботодавці. Йдеться про податкові та митні стимули для вітчизняних виробників екологічного транспорту.
 
▶ Вартість енергоносіїв. Поточна ситуація викликає надзвичайну стурбованість представників переробної промисловості. Вдалося не допустити зростання тарифу на передачу електроенергії, водночас вартість самої електроенергії та природного газу продовжує зростати. Так, наприклад, за останні місяці вартість природного газу для промисловості зросла майже  в 2 рази. Це негативно позначається на конкурентоздатності українських товарів як в межах країни, так і за кордоном. На кінець І кварталу цього року заборгованість населення за ЖКП, включно з газом та електроенергією, сягнула 80 млрд грн. Спостерігаємо порушення балансу між платоспроможністю споживачів та вартістю енергоресурсів, що стане додатковим фактором для скорочення споживання українських товарів. Тож закликаємо Уряд створити робочу групу за участі Міненерго, Мінекономіки, Мінстратегпрому, МінАПК, НКРЕКП та роботодавців для спільного напрацювання ефективних рішень. Зокрема, пропонуємо забезпечити доступ імпортерів газу до українських газових сховищ з метою надати можливість сформувати запас газу в Україні в період найнижчих цін на нього, а також здійснити перехід від спотового ціноутворення до укладання прогнозованих довгострокових контрактів. Адже без чіткої, виваженої та послідовної державної політики, спрямованої на економічне зростання України, неможливо забезпечити конкурентоздатність української промисловості та енергетики.
 
▶ Екологічні питання. Долучилися до формування позиції України щодо участі у європейському Зеленому курсі. 
Надали власну пропозицію щодо розрахунку Другого Національно Визначеного Внеску і запропонували модель для якісної підготовки детальних пропозицій, які б ураховували інтереси усіх стейкхолдерів.
 
За наполягання роботодавців Верховна Рада тричі не підтримала законопроект № 4167 «Про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності» як такий що містить ризики невиконання Україною Цілей сталого розвитку ООН, коли пріоритетом визначається виконання лише одна ціль, в той час як усі інші перебувають під загрозою (цілі 8,9,10,11 - гідна праця та економічне зростання; промисловість, інновації та інфраструктура; скорочення нерівності; сталий розвиток міст і громад).
 
▶  Інвестиційна політика та експортна експансія. Ключовим аспектом розвитку економіки є залучення інвестицій в країну. Безпрецедентне падіння рівня інвестицій і посилення торговельних протистоянь загострюють глобальну конкуренцію за інвестиції та ринки. Тож початок реальної роботи ЕКА, сприяння діяльності індустріальних парків – це все важливі додаткові стимули, яких потребує економіка країни.
 
Здійснили комплексне дослідження щодо перегляду економічної частини Угоди про Асоціацію Україна-ЄС. Аналітичний документ та пропозиції презентували та надали для ознайомлення народним депутатам та Уряду, провідним європейським бізнес-асоціаціям - з метою подальшого формування переговорної позиції української сторони.
 
▶ Роботодавці наполягають - має нарешті повноцінно запрацювати Тристороння соціально-економічна рада. 
 
▶ Як ніколи актуально питання підготовки кваліфікованих кадрів, які б відповідали потребам бізнесу. І поточний рік вже приніс важливі зміни у цій сфері.
 
Перший заступник Голови СПО Анатолій Кінах зазначив, що в нинішніх складних умовах роботодавці мають використовувати абсолютно всі можливості та максимально консолідувати зусилля, адже друге півріччя також 2021-го також не обіцяє бути простим.
Обговорили багато важливих для вітчизняного бізнесу питань, стратегію подальших дій та розвитку, ініціативи, необхідні для вітчизняного бізнесу та економіки, інструменти їх реалізації.