Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Силову складову Бюро економічної безпеки необхідно максимально зменшити – ФРУ

Експерти ФРУ взяли участь в обговоренні концептуальних засад щодо створення єдиного правоохоронного органу з протидії злочинності в сфері економіки.

Концепція функціонування Бюро економічної безпеки (БЕЗ), яке може замінити вкрай неефективні податкову міліцію та профільні підрозділи в інших правоохоронних органах, розроблена вченими наукових установ МВС, фахівцями в сфері кримінального процесуального законодавства та Асоціацією платників податків України (АППУ). Систему організації БЕЗ планується побудувати за так званою ILP-моделлю, яка передбачає поєднання розвідувально-аналітичних функцій і яка використовується практично усіма європейськими країнами та США. Концепція, зокрема, передбачає створення потужного Big Data – центру, за допомогою якого вирішуватимуться як системні проблемні питання (наприклад, боротьба з тіньовою економікою), так і визначатимуться повноваження БЕЗ як суб’єкта оперативно-розшукової діяльності (кримінальної розвідки) в реагуванні на конкретні кримінальні прояви, включаючи оптимізацію процедур досудового та судового розслідувань.

Олег Вачаєв, директор департаменту з питань захисту бізнесу та прав власності ФРУ, виклав з цього приводу позицію Федерації. По-перше, ФРУ є послідовним прихильником необхідності реформування правоохоронних структур, що опікуються попередженням та боротьбою з злочинністю у сфері публічних фінансів. Зокрема, шляхом створення єдиного органу з комплексної протидії економічним та фінансовим злочинам. У той же час, на думку роботодавців, створення такого органу має супроводжуватись радикальним скороченням поліцейсько-силових функцій та підвищенням аналітичної складової. Маємо печальний досвід, коли законодавча робота над створенням Бюро фінансових розслідувань (БФР) минулого року призвела до того, що з аналітичного БФР намагалися перетворити в суто силовий орган з максимально розгалуженими правами та більш широкими повноваженнями співробітників, ніж є сьогодні у співробітників податкової міліції. За наполяганням у тому числі ФРУ законопроєкт про створення БФР тоді було відхилено. Але де гарантії, що подібна ситуація не виникне знову?

Віталій Павленко, адвокат, керуючий партнер адвокатського об’єднання «Павленко і Сергійчик», член Комітету з питань захисту бізнесу та прав власності ФРУ, у своєму виступі торкнувся проблемних питань створення Big Data – центру, який по суті дублює відповідні бази даних державних установ й може за певних умов ускладнити життя легальному бізнесу.

Під час обговорення концепції БЕЗ також виступили президент УСПП Анатолій Кінах, президент АППУ Грігол Катамадзе, адвокат, керівник практики кримінального права адвокатського об’єднання «Вдовичен та партнери» Анатолій Романюк та інші. Обговорення документу триває. Варто нагадати, що згідно Меморандуму між Україною та МВФ про економічну та фінансову політику від 02.06.2020 р. єдиний орган фінансових розслідувань має запрацювати з 1 січня 2021 р.

Виступи експертів ФРУ у відео.