Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Ринок праці в умовах війни: виклики, питання та подальші кроки

Ринок праці в умовах війни: виклики, питання та подальші кроки - взяли участь у засіданні експертної ради з питань регіональної політики зайнятості при центрі регіональних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень.

Якими є структурні зміни на ринку праці в умовах війни: виклики та можливості для громад, засоби сприяння створенню робочих місць в громадах в умовах війни та післявоєнного відновлення, професійна підготовка / перекваліфікація персоналу на рівні регіонів / громад: проблеми адаптації до структурних змін.

Перелік таких важливих питань було обговорено фаховим середовищем під час засідання експертної ради.

Основними проблемами створення робочих місць на рівні регіонів та громад є:

  • значні масштаби руйнації виробничого, інфраструктурного потенціалу;

  • проблеми реалізації експортного потенціалу (металургія; сільське господарство);

  • розрив логістичних ланцюгів постачання та зв'язків між підприємствами; фінансові проблеми; як результат – втрата значної частки існуючих та обмеження можливостей створення нових робочих місць.

  • Посилення міграційних тенденцій; мобілізація; як результат - зміна статево-вікової та освітньо-професійної структури населення (за регіонами та громадами),

  • збільшення рівня безробіття. Зокрема, фахівці припускають, що незайняте населення складатиме до 28,9% у 2022 році. У 2023 році безробітних може стати більше – до 27,0%. НБУ очікує, що рівень безробіття трохи впаде лише у 2024 році – до 18,2%.За даними НБУ, у 2021 році безробіття склало 9,8%.

   • зміна структури доходів та витрат населення (за регіонами та громадами) у частині витрат на відновлення житла; як результат – зниження рівня доходів, скорочення споживчого попиту населення та зниження купівельної спроможності населення; декваліфікація.

Війна вплине на попит робочої сили в післявоєнний період. Пропозиції на ринку праці будуть продиктовані економічною ситуацією і необхідністю відновлювати країну після російського вторгнення. Про це йдеться в Інфляційному звіті Національного банку України (липень 2022 року). Фахівці зазначили, що український ринок праці також зіткнеться із дефіцитом кадрів в окремих галузях, тому Програми щодо розвитку людського капіталу та політика занятості потребують термінових корегувань.

Під час експертного обговорення Федерацією роботодавців України було також зазначено актуальність короткострокових програм перенавчання дорослого населення з врахуванням релокації підприємств та внутрішньої міграції громадян; необхідність створення мережі центрів перекваліфікації для дорослих та кваліфікаційних центрів, поширення впровадження дуальної форми навчання для підготовки майбутніх фахівців у взаємодії з закладами освіти.

Аналіз людського капіталу та програми його розвитку потребують також врахування даних щодо громадян, які виїхали за межі України, так як дуже важливо, щоби вони повернулися до країни, відновлювати професійну складову трудового потенціалу та економіку країни потрібно вже зараз.