Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Ринок праці. Актуальні потреби промисловості під час війни

За підтримки Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні (Solidarity Fund PL in Ukraine) в рамках програми #EU4Skills Федерація роботодавців України спільно з job-порталом GRC.UA протягом вересня-листопада 2022 року провели опитування підприємств, бізнесу щодо наявного дефіциту кваліфікованого персоналу, актуальних вакансій та проблем, потреб у навчанні та співпраці з закладами освіти.

Наприкінці січня відбулася онлайн презентація результатів першого партнерського дослідження актуальних потреб ринку праці в військовий час в ПРОМИСЛОВОСТІ.

Результати дослідження презентували:

Людмила Василега, директорка Центру компетенцій та розвитку людського капіталу Федерації роботодавців України;

Микола Судаков, експерт EU4Skills;

Лариса Онипко, керівниця премії HR брендjob порталу grc.ua - сайт з пошуку роботи, за участі представників державних установ, організацій, роботодавців, представників громад, закладів освіти, профспілок та інших зацікавлених сторін.

В опитуванні взяло участь 290 компаній з 23 регіонів України.

Більшість потужних промислових підприємств розташована в східних та південно-східних регіонах, які найбільш постраждали від війни.

Військовий стан та актуалізовані потреби військово-промислового комплексу зумовили певне зростання попиту на промислову продукцію, що частково компенсувало загальні втрати. Зростання відзначається переважно для великих підприємств, що забезпечують стратегічні напрямки життєзабезпечення та обороноздатності країни.

Більше половини опитаних компаній (63%) вказали на потребу в зовнішній підтримці. Найбільше компанії потребують допомоги у пошуку працівників (31%) та пошуку нових ринків/замовлень (28%). Більше 56% опитаних компаній зазначили, що з початку військових дій скоротили обсяги виробництва.

23% компаній відзначають можливість збільшення потреби у персоналі після завершення військових дій. 42% опитаних компаній планує розширюватись та збільшувати штат працівників після завершення військових дій.

Майже 34% компаній вказують, що потребують навчання персоналу. Переважно, це короткотермінові курси (тривалістю до двох тижнів). 55% компаній вказує, що неповна або часткова кваліфікація працівників є достатньою для виконання робіт.

Найбільш затребуваними у промисловості залишаються професійно-технічні навички, зокрема:

Робота з інструментом, з обладнанням та технічною документацією.

З м'яких навичок компаніями відзначена важливість відповідальності, роботи в команді та орієнтації на результат.

У питанні готовності до співпраці із навчальними закладами роботодавці розподілились майже порівну. Проте більшість (51%) компаній відзначили, що не готові до співпраці із закладами освіти.

За результатами опитування, співпраця можлива у напряму організації виробничої практики, підвищення кваліфікації та професійного навчання.

Є реальні приклади та кейси, які доводять, що роботодавці дійсно зацікавлені та співпрацюють з закладами освіти. Це підприємства Метінвест холдинг, Арселор Мітал, Інтерпайп та інші. Потрібно поширювати кращі практики та за їх результатами вносити зміни до освітніх програм, підходів щодо організації виробничої практик, надавати більше можливостей здобуття професійних кваліфікацій у закладах вищої освіти. тощо.

Окремим компонентом для здобувачів освіти треба додавати відповідні тренінгові програми для розвитку затребуваних роботодавцями м’яких навичок( компетенцій). Як зазначила Лариса Онипко, під час розміщення вакансій в період війни, роботодавці вказували необхідність м’яких навичок у кандидатів для працевлаштування значно більше у порівнянні із довоєнним періодом.

Федерація роботодавців України продовжить проведення досліджень ринку праці, системне інформування широкої спільноти про їх результати щоби голос українського бізнесу був почутий та разом ми сприяли якісним змінам у напрямку професійного розвитку людського капіталу.

Пееглянути результат

Більш детально з іншими результатами дослідження можна ознайомитись тут: https://fru.ua/ua/media-center/analytics

Також звертаємо увагу, що зараз розпочато нове опитування, тому всіх роботодавців просимо зайти за посиланням та надати інформацію з метою актуалізації у 2023 році потреб ринку праці та визначення проблемних питань: https://inpoll.org/logon.php?mass=1&code=vDz6RgjZWVlqQKMES9tBmLAxeY2GpOkd&lang=ukr

Збережемо людський капітал. Працюємо разом заради відновлення країни!

2

1

3

4

5

6

7