Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Роботодавці вимагають змін кредитно-грошової політики України

Національний банк України веде недружню політику по відношенню до експортерів і промислового сектору. Про це заявили учасники Батлу Думок «Промисловці проти НБУ», організованого Федерацією роботодавців України.

 

Близько 40 власників та керівників провідних підприємств України, державні посадовці та експерти говорили про те, що відбувається у кредитно-грошовій політиці держави, чому вона, на переконання вітчизняних виробників, сприяє зростанню трудової міграції та занепаду реального сектору української економіки.

батл-общий план

Промисловці стверджують: Національний банк України вбиває український бізнес. Боротьба з інфляцією для держрегулятора важливіша за економічне зростання та боротьбу з безробіттям. Облікова ставка Нацбанку - 17,5%, інфляція – 9%. Такий розрив робить неможливим розвиток економіки, заморожує кредитування промислового сектору. Голова Ради ФРУ Дмитро Олійник зазначив: опитування аналітичного центру Федерації роботодавців показало, що понад 75 відсотків респондентів не готові інвестувати в економіку України за існуючих умов.

«Понад 61 % опитаних нами розглядають інші країни з більш низькими відсотковими ставками як альтернативу фінансуванню капіталовкладень в Україні. І багато хто вже сьогодні інвестує в інші країни. Тобто більша частина представників бізнесу готова інвестувати та створювати робочі місця де завгодно, але не в нашій країні, тому що політика НБУ, Міністерства економіки, Міністерства фінансів не сприяє тому, щоб інвестиції приходили в Україну», - сказав Голова Ради ФРУ.

Батл ОДН

Як наслідок, ми катастрофічними темпами втрачаємо кадри через трудову міграцію. В Україні скоро нікому буде годувати бюджетників і пенсіонерів. На тлі величезного попиту на технічні професії та спеціальності Україна активно втрачає свій трудовий потенціал, наголосив власник групи компаній "Укрлендфармінг" Олег Бахматюк.

«Ми боремося зараз за такі професії, як водій, агроном, механізатор, комбайнер. Ми втрачаємо цих фахівців, тому що вони масово їдуть до Польщі, а потім – у бік Німеччини. Попит на технічні професії на сьогоднішній день величезний, тому що потенціал наших людей є досить високим, в тому числі і в інтелектуальному плані. Якщо держава не зупинить цей процес, то у нас залишаться тільки бюджетники, пенсіонери, діти і сім мільйонів працюючих людей, які не зможуть їх фінансово забезпечити», - підкреслив Олег Бахматюк.

батл-Бахматюк

Він зазначив, що держава, влада України, повинні прагнути до створення економіки здорового протекціонізму.

«Висновок цілком логічний. Якщо не буде мінятися облікова ставка Національного банку, не буде і позитивних змін у нашій економіці. Якщо не буде дешевих довгих кредитів для бізнесу, ми не будемо конкурентоздатні та повністю перетворимося на сировинну державу», - підкреслив Олег Бахматюк.

батл-опоненти

Наразі ж сумні українські тенденції підтверджує й міжнародна статистика. За даними Світового банку, рівень капітальних інвестицій в Україні по відношенню до 2008 року впав у 2 рази. По відношенню до ВВП він складає всього 17%, у той час, як необхідно щоб він був не менше 25%. А ще краще - 35-40%. Саме такий рівень інвестицій мали під час інтенсивного зростання Південна Корея, Японія, Китай. І саме завдяки цьому їх економіка росла більше ніж на 8% у рік.

батл-зал1

Невтішну картину демонструє міжнародна інвестиційна позиція України. Як звітує НБУ по міжнародній інвестиційній позиції, у порівнянні з 2013 роком рівень прямих іноземних інвестицій впав на 30%. Якщо в 2013 він складав 67 млрд дол, то зараз - лише 45 млрд дол. інвестицій, які дозволяють відкривати в країні нові підприємства, створювати робочі місця, збільшують власне виробництво, експорт та зменшують залежність від кредитів.

батл-зал2

«Замість того, щоб стимулювати такі інвестиції, влада йде простішим шляхом – все більше і більше запозичує. Навіщо думати, як збільшити наповнення бюджету через створення нових виробництв, якщо ці гроші можна швидко знайти на ринку капіталів. Рівень кредитів зростає швидше ніж рівень інвестицій. Якщо поточна тенденція триватиме, це може призвести до небезпечного перевищення держборгу над інвестиціями і стане одним з факторів дестабілізації економічної ситуації в Україні», - наголосив Дмитро Олійник.

батл-залобщ

Учасники дискусії, серед яких були близько 40 власників та керівників провідних підприємств України та експертів, за підсумком дискусії визначили основні вимоги бізнесу до влади щодо формування грошово-кредитної політики.

Зокрема, роботодавці вимагають від:

1. Верховної Ради України – найближчим часом внести зміни до Конституції України та Закону «Про Національний банк України», визначивши основною функцією НБУ поряд із забезпеченням стабільності гривні також сприяння довгостроковому економічному зростанню та мінімізації безробіття за досвідом розвинених країн.
У цьому зв'язку роботодавці підтримують законопроект №5303 «Про внесення змін до статті 99 Конституції України щодо удосконалення конституційної функції Національного банку України для забезпечення економічного зростання країни».

2. Національного банку України:

2.1. передбачити у проекті Основних завдань грошово-кредитної політики на 2020 рік задіяння інструментів монетарної політики для стимулювання кредитування реального сектору економіки. З цією метою розробити інструменти регулювання середньострокової ліквідності банків, які задіяні в програмах кредитування підприємств реального сектору економіки (з урахуванням досвіду країн з перехідною економікою, зокрема країн Східної Європи). Розробити чіткі індикатори ефективності і механізми контролю за реалізацією таких інструментів, передбачені Основними засадами грошово-кредитної політики на 2018 рік та середньострокову перспективу.

2.2. внести зміни до постанови правління НБУ №351 від 30.06.16 р. «Про затвердження Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями» з метою лібералізації норма щодо проведення активних банківських операцій.

2.3 переглянути нормативи граничного розміру вкладень банків в ОВДП та депозитні сертифікати НБУ.

3. Міністерства фінансів України – припинити фінансові спекуляції із залученням коштів під ОВДП за завищеними процентними ставками.

На переконання роботодавців, виконання зазначених вимог дозволить покращити ситуацію із кредитуванням реального сектору економіки, зменшить обсяги спекулятивних операцій на фінансовому ринку, сприятиме зниженню облікової ставки НБУ, а у кінцевому підсумку – зупинить масову міграцію людей з України та стимулює зростання економіку.

Роботодавці наполягають на необхідності аудиту НБУ та Фонду гарантування вкладів. Та на тому, що Національний банк України, Міністерство фінансів України та Міністерство економічного розвитку та торгівлі мають здійснювати тісну взаємодію з метою забезпечення економічного розвитку країни.

батл-участникифинал

батл-участники

Батл-пресса