Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Правила користування надрами повинні бути прозорими й однаковими для всіх

За участі понад 40 представників провідних підприємств-надрокористувачів ( серед яких ДТЕК, Харківський плитковий завод, "Укрцемент", "Укрзалізниця", "Укрнафта", "Нафтогаз України", "Нафтогазвидобування", "Укргазвидобування", "Керамейя", ПрАт Гіпсовик та інші відомі компанії) та профільних асоціацій, Мінприроди, Мінекономрозвитку, Держгеонадр, ДРС, інших відомств відбулося засідання Комітету з надрокористування ФРУ, присвячене питанням функціонування галузі.

Стан справ тут залишається вкрай незадовільним, підкреслив Валентин Шеветовський, голова Комітету, голова наглядової ради ПрАТ «Харківський плитковий завод».

«Геонадра – болюча точка нашої економіки, - сказав він .- З точки зору запасів корисних копалин у нас є практично все, але бракує головного – лояльного відношення держави до їх використання».

І, хоча за наполяганням Федерації відбулися останніми роками певні зрушення (маються на увазі скасування повторної державної експертизи та оцінки запасів родовищ корисних копалин кожні 5 років, введення електронних аукціонів з надрокористування, щоправда, здебільшого у газовидобуванні, тощо), процес доступу, розробки та користування корисними копалинами досі ускладнений та непрозорий.

Під час гострої дискусії на засіданні Комітету було виокремлено низку проблемних питань, пов'язаних з затягнутими у часі процедурами переоформлення спецдозволів на користування надрами та відводу місцевою владою земельних ділянок для проведення розвідки запасів, відсутністю діалогу з Держгеонадр, яка, на думку багатьох учасників заходу, ще не стала сервісною службою для сумлінних надрокористувачів.

Виступаючі наголошували, правила гри повинні бути прозорими й однаковими для усіх надрокористувачів, незалежно від того, яку сировину вони добувають. В свою чергу суб'єкти господарювання будуть зобов'язані їх виконувати.

У зв'язку з цим знову було поставлено питання про розробку нової редакції Кодексу про надра, роботу над якою планувалося розпочати ще два роки тому. Щоправда, представники міністерств і відомств обіцяли, що проект Кодексу буде незабаром оприлюднений. У такому разі ФРУ береться за активне обговорення і просування документу.

«На моє переконання, ситуацію з надрами потрібно оцінювати з точки зору того, чи здатна за нинішніх умов ця галузь сприяти створенню додаткових робочих місьь, створенню продукції з доданою вартість та зростанню економіки в цілому», - наголосив Голова Ради ФРУ Дмитро Олійник.

Він запропонував два шляхи вирішення такого завдання. Перший шлях полягає в тому, аби проаналізувати всі згадані під час засідання проблемні питання, аби дійти узагальненого висновку про те, що нинішня система надрокористування неефективна, тобто не працює. Другий, похідний від першого, шлях – це формування пакету конкретних пропозицій від бізнесу до влади саме з точки зору зростання ваги галузі для економічного розвитку.

В результаті на засіданні Комітету було ухвалено першочергові пропозиції щодо покращення бізнес-клімату у галузі. Як повідомив Генеральний директор ФРУ Руслан Іллічов, ФРУ донесе їх до влади і політиків і буде відстоювати позицію надрокористувачів.