Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Посилення ролі та впливу галузі може суттєво покращити підготовку майбутніх працівників

Тривалий час роботодавці обговорюють проблемні питання відповідності професійного навчання майбутніх кваліфікованих робітників відповідно до потреб виробництва та робочого місця. 

Як зробити так щоби дійсно на ринок праці виходив необхідний кваліфікований працівник? Запобігти дублюванню освітніх програм та непотрібній конкуренції між закладами професійно-технічної освіти також можливо, зокрема за рахунок посилення впливу галузі на ці питання. Впровадження всіх кваліфікацій, дійсно потрібних галузі, може забезпечити повноцінна діяльність галузевих рад.  В європейських країнах достатньо поширеною є їх діяльність, вони суттєво впливають на процеси регулювання професійних кваліфікацій. Розроблені галузеві рамки кваліфікацій, формуються професійні стандарти, а зараз вибудовується модель- екзаменаційні центри галузей задля незалежного об'єктивного оцінювання здобутих професійних кваліфікацій.

Федерація роботодавців України спільно з Конфедерацією роботодавців Латвії(LDDK) провели вебінар «Мета створення та порядок роботи галузевих рад експертів» . Досвід Латвії» .

Спікерами вебінару стали:

 • Rihards Blese, Конфедерація роботодавців Латвії, начальник відділу освіти та зайнятості
 • Gunta Tilaka, Конфедерація роботодавців Латвії, Координатор галузевих рад експертів
 • Andrejs Stoļarovs, представник Асоціації сільськогосподарських та промислових машин, технічний директор підприємства “Intrac Latvija”, голова підради важкої техніки
 • Ingus Rūtiņš, представник Авто Асоціації, голова підради автотранспорту
 • Oksana Soročina, Заступник директора Латгальського промислового технікуму.

Модератор – Людмила Василега, директорка Центру компетенцій та розвитку людського капіталу Федерації роботодавців України. 

Латвія має  досить успішний досвід  діяльності галузевих рад. З 2009 року в рамках документу  «Підвищення привабливості закладів П(ПТ)О та залучення соціальних партнерів до забезпечення якості професійної освіти» було передбачено створено галузевих рад. В 2015 році галузеві ради експертів , як вони діють та їх функції було визначено в Законі про професійну освіту. З 13 галузевих рад діяльність 11 координує Конфедерація роботодавців Латвії.

Галузеві експертні ради (ГЕР) є тристоронньою організацією, метою якої є сприяння галузевій професійній освіті відповідно до вимог ринку праці, підвищення її ефективності та якості шляхом сприяння співпраці між зацікавленими сторонами щодо розвитку людських ресурсів. Ради створюють екзаменаційні комісії( кваліфікаційні центри). Галузеві експертні ради несуть відповідальність за/консультуються щодо (те, що визначено Законом про професійну освіту Латвії):

- Плани прийому ЗП(ПТ)О, планування мережі ЗП(ПТ)О ПТНЗ та їх програмної пропозиції

- Галузеві рамки кваліфікацій

- Професійні стандарти та професійно-кваліфікаційні вимоги

- Делегування експертів для розробки нових програм та участі в процедурах ліцензування та акредитації, кваліфікаційних іспитах

- Сприяння галузевій співпраці з ЗП(ПТ)О та ЗВО

- Розробка змісту модульних освітніх програм

- Розробка змісту професійних іспитів

- Участь в акредитаційних комісіях професійних шкіл та вишів тощо.

З Відповідаючи на численні запитання більш ніж 90 учасників вебінару спікери зазначили, що тісна співпраця усіх стейкхолдерів процесу професійної освіти  дає свої результати, коли чітко бачиш потреби та виконуєш замовлення галузі , ринку праці в цілому.  

Задля посилення саме галузевої складової у питаннях підготовки фахівців планується запровадження реалізації пілотного проєкту на прикладі однієї-двох галузей в Україні  для опрацювання підходів та внесення подальших змін до законодавства.  Будемо інформувати та просимо усіх зацікавлених долучатися до цієх важливої роботи.  

Федерація роботодавців  України надалі залишається партнером на шляху  регулювання питань професійних кваліфікацій, опрацювання підходів покращення якості підготовки фахівців та  готова надавати будь яку консультацію для підприємств щодо питань роботи з персоналом. 

Звертайтесь! Збережемо людський капітал. Разом заради перемоги та відновлення країни. 

 

Під час вебінару були розглянуті наступні питання :

 • Мета діяльності галузевих рад експертів, вимоги Закону про професійну освіту (завдання та права)
 • Структура та принципи роботи галузевих рад експертів
 • Досвід галузевої ради металообробки, машинобудування та ремонту автомобілів та важкої техніки:
  - залучення галузевих організацій та компаній до заходів
  - співробітництво з державними установами та навчальними закладами
  - досягнення, вирішення проблем, цілі та завдання у майбутньому
 • Участь організацій професійної освіти у діяльності галузевих рад експертів:
  - вимоги шкіл до співпраці з підприємствами
  - переваги та перспективи на майбутнє