Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Новий тариф на передачу електроенергії коштуватиме промисловості додаткових 6,7 млрд. грн

ПрАТ «НЕК «Укренерго» оприлюднило проект змін тарифу на передачу електроенергії на 2021 рік, яким передбачається підвищення тарифу на передачу електроенергії з 293,93 грн/МВт∙год до 355,55 грн/МВт∙год, тобто на 21 %, з 1 серпня 2021 року.

Компанія пропонує переглянути тариф на послуги з передачі електричної енергії на 2021 рік в частині ряду складових, серед яких найбільше зростають витрати на:

  • покриття кредитних коштів залучених у АТ «Ощадбанк», АБ «Укргазбанк» та АТ «Укрексімбанк» та оплата державних гарантій під ці кредити. Природа цих кредитів полягає у необхідності оплати заборгованості перед ДП «Гарантований покупець», яка утворилася в результаті виконання спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії;
  • витрати пов’язані з виконанням спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів, крім приватних домогосподарств без урахування компенсації з держбюджету.

ФРУ вважає, що перегляд тарифу буде коштувати промисловості додаткових 6,7 млрд. грн, що є недопустимим зважаючи на складну економічну та соціальну ситуацію в Україні.

Ми розуміємо, що ПрАТ «НЕК «Укренерго» як компанія має розвиватися, але розвиток «зеленої» енергетики не повинен обтяжувати ані промисловість, ані компанію.

26.04.2021 прийнятий новий Прогнозний баланс об’єднаної електроенергетичної системи на 2021 рік, в якому заплановано зниження генерації ВДЕ з 13,1 ТВт*год до 11,7 ТВт*год (тобто на 11 %). Тобто, є підстави не для збільшення, а для зниження тарифу на послуги з передачі в частині витрат на розвиток «зеленої» енергетики.

Разом з тим, Закон № 810-ІХ передбачає, що саме Кабінет Міністрів України має погасити заборгованість ДП «Гарантований покупець» перед виробниками електроенергії з відновлювальних джерел шляхом оформлення 5-річних ОВДП. Також Кабінет Міністрів України має профінансувати за рахунок Держбюджету не менше 20% вартості генерації енергії за «зеленим» тарифом.

Отже ФРУ звернулася до ПрАТ «НЕК «Укренерго» з пропозиціями, які дозволять не підвищувати тариф на передачу і при цьому дозволять компанії розвиватися.