Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

«Ні» підвищенню тарифів на електроенергію!

НЕК «Укренерго» пропонує підвищити тарифи на послуги з передачі електричної енергії та на послуги з диспетчерського управління на 56 % та 60 % з 1 січня 2022 року.

Новий 2022 рок ми можемо зустріти з підвищенням тарифів на послуги з передачі електричної енергії у розмірі 458,83 грн/МВт.год та на послуги з диспетчерського управління 63,02 грн/МВт.год

За нашими розрахунками збільшення тарифів на передачу електроенергії та її диспетчеризацію сумарно призведе до додаткових витрат українських роботодавців в обсязі 28,9 млрд. грн., що в умовах економічної рецесії призведе до негативних соціально-економічних наслідків.

Федерація роботодавців України виступає проти такого підвищення та надала свої пропозиції НЕК «Укренерго» та НКРЕКП до проектів тарифів.

НЕК «Укренерго» обґрунтовує зростання тарифу на передачу, зокрема необхідністю покриття:

   1) Невиправдано великих фінансових витрат (на 3,3 млрд. грн. (+140%)), що обумовлено потребою обслуговування євробондів Укренерго у розмірі 1,7 млрд. грн.

При цьому, напрацювання рішення щодо їх випуску, отримання відповідних дозволів та фактичний початок емісії протягом 2022 року є малоймовірним.

   2) Витрат на повернення залучення кредитних коштів, що фактично, є витратами попередніх періодів, які виникли внаслідок нестачі державного фінансування (гарантованого Законом № 810-IX, виконання зобов’язань держави з розвитку «зеленої» енергетики). Отже, виплата цих кредитів є обов’язком Уряду та не мають перекладатися українську промисловість.

   3) Витрат на фінансування «зеленого» тарифу та послугу зменшення навантаження генерації ВДЕ, які завищені до рівня 43,7 млрд. грн. (41,2 млрд. грн. + 2,5 млрд. грн.), тобто на +56%.

За даними НКРЕКП фактичний обсяг генерації ВДЕ за І півріччя 2021 р. складає 5,3 ТВт.год. При цьому, в прогнозному балансі на 2021 рік було закладено 5,6 ТВт.год. Отже, ступінь виконання прогнозного балансу – 95 %. Тобто, 5 % коштів, закладених у на витрати по ПСО для «зеленого» тарифу, були невикористані у 2021 р., а це біля 1,4 млрд. грн.

Федерація надала пропозиції щодо вжиття ряду кроків, які дозволять встановити з 1 січня 2022 р. тариф на передачу електроенергії на рівні 289,18 грн/МВт.год.
В частині тарифу на диспетчеризацію основною причиною його підвищення є зростання витрат на придбання допоміжних послуг з 9 млрд. грн. (у діючому тарифі) до 16,7 млрд. грн. (+85%).

При цьому, за інформацією, що розміщена на офіційному сайті НЕК «Укренерго» з лютого по вересень 2021 рік компанія витратила на придбання допоміжних послуг 3,6 млрд. грн.

Враховуючи реальний рівень потреби у допоміжних послугах та залишок коштів із попереднього 2021 р., на нашу думку, існує можливість встановити тариф на диспетчерське (оперативно-технологічне) управління на 2022 рік на рівні 14,02 грн/МВт.год.