Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Незадекларована праця робить неконкурентними тих, хто працює «в білу». Соціальні партнери об’єднують зусилля для подолання проблеми

Питання виявлення фактів ведення незаконної господарської діяльності без зареєстрованого статусу, використання не задекларованих трудових відносин завжди перебуває в зоні уваги Федерації.

Адже такі «роботодавці» спотворюють чесну конкуренцію на ринку, отримуючи неконкурентні переваги за рахунок використання більш дешевого трудового ресурсу, працівники не мають будь-якого соціального захисту у разі настання тимчасової непрацездатності, виходу на пенсію, а бюджети всіх рівнів недоотримують податки та внески.

Саме про це говорили представники ФРУ під час наради з обговорення питань зміни принципів роботи Держпраці на основі посилення соціального діалогу у сфері забезпечення безпечної та задекларованої праці.

У заході взяли участь представники роботодавців, профспілок, Міністерства економіки, Міжнародної організації праці, науковці.

За даними дослідження МОП:

  • що стосується ризику виявлення, майже половина респондентів (48%) вважають, що люди, які виконують незадекларовану роботу, зазнають доволі низького ризику бути виявленими податковими органами;
  • приблизно, 22% опитаних визнали, що не знають, яким є ризик виявлення;
  • стосовно ризику потрапляння під санкції більшість респондентів (41%) вважає, що у випадку виявлення особи, яка отримує дохід від роботи, про яку не було повідомлено відповідним органам, буде застосована така санкція, як стягнення звичайного податку та соціального внеску плюс штраф;
  • приблизно третина респондентів вважає, що покарання полягатиме у сплаті звичайного податку і внеску;
  • близько 18% визнали, що не знають, яка санкція буде застосована.

На законодавчому рівні намагаємось врегулювати питання боротьби з цим явищем. Разом з тим, інспекції праці необхідно зорієнтувати свій ресурс не на пошук дрібних порушень законодавства про працю у легальних роботодавців, а на пошук власне неоформлених трудових відносин як у формальному секторі зайнятості, так і у неформальному секторі. А держава має з розумінням ставитись до легальних суб’єктів, які, можливо, і допускають дрібні порушення, але працюють у правовому полі, сплачуючи податки і забезпечуючи безпеку на робочому місці для своїх працівників, а не створювати умови для переміщення бізнесу в інші країни або поглиблення тіньової зайнятості.

Втім ставку необхідно робити все ж таки на місцевий рівень, на синергію органів, до компетенції яких належить виявлення таких випадків. Це питання політичної волі. Тому необхідно створити «пілоти» в регіонах і знайти зацікавлених мерів і губернаторів, ОТГ як основних бюджетоутворюючих одиниць, оскільки неоформлені трудові відносини - це несплачений ПДФО, який формує місцеві бюджети.

Так, у 2017 році столична влада провела комплексні заходи по очищенню Києва від 1 000 нелегальних АГЗП, демонтовано газові модулі. Тобто тут навіть за відсутності поноважень на рівні закону вдалося забезпечити результат.

Отже, беззаперечно, це саме та проблема, яка об`єднує і профспілки, і роботодавців, і державу практично без жодних дискусій. Тут тільки необхідно налагодити сам механізм взаємодії у боротьбі з цим явищем, у т.ч. дієвий механізм, який би економічно мотивував і надавав переваги тим, хто працює «в білу».

Учасники наради домовились про подальшу взаємодію з вирішення порушеної проблеми в рамках робочої групи при Держпраці з питань подолання незадекларованої праці.