Питання виявлення фактів ведення незаконної господарської діяльності без зареєстрованого статусу, використання не задекларованих трудових відносин завжди перебуває в зоні уваги Федерації.
Адже такі «роботодавці» спотворюють чесну конкуренцію на ринку, отримуючи неконкурентні переваги за рахунок використання більш дешевого трудового ресурсу, працівники не мають будь-якого соціального захисту у разі настання тимчасової непрацездатності, виходу на пенсію, а бюджети всіх рівнів недоотримують податки та внески.
Саме про це говорили представники ФРУ під час наради з обговорення питань зміни принципів роботи Держпраці на основі посилення соціального діалогу у сфері забезпечення безпечної та задекларованої праці.
У заході взяли участь представники роботодавців, профспілок, Міністерства економіки, Міжнародної організації праці, науковці.
За даними дослідження МОП:
- що стосується ризику виявлення, майже половина респондентів (48%) вважають, що люди, які виконують незадекларовану роботу, зазнають доволі низького ризику бути виявленими податковими органами;
- приблизно, 22% опитаних визнали, що не знають, яким є ризик виявлення;
- стосовно ризику потрапляння під санкції більшість респондентів (41%) вважає, що у випадку виявлення особи, яка отримує дохід від роботи, про яку не було повідомлено відповідним органам, буде застосована така санкція, як стягнення звичайного податку та соціального внеску плюс штраф;
- приблизно третина респондентів вважає, що покарання полягатиме у сплаті звичайного податку і внеску;
- близько 18% визнали, що не знають, яка санкція буде застосована.
На законодавчому рівні намагаємось врегулювати питання боротьби з цим явищем. Разом з тим, інспекції праці необхідно зорієнтувати свій ресурс не на пошук дрібних порушень законодавства про працю у легальних роботодавців, а на пошук власне неоформлених трудових відносин як у формальному секторі зайнятості, так і у неформальному секторі. А держава має з розумінням ставитись до легальних суб’єктів, які, можливо, і допускають дрібні порушення, але працюють у правовому полі, сплачуючи податки і забезпечуючи безпеку на робочому місці для своїх працівників, а не створювати умови для переміщення бізнесу в інші країни або поглиблення тіньової зайнятості.
Втім ставку необхідно робити все ж таки на місцевий рівень, на синергію органів, до компетенції яких належить виявлення таких випадків. Це питання політичної волі. Тому необхідно створити «пілоти» в регіонах і знайти зацікавлених мерів і губернаторів, ОТГ як основних бюджетоутворюючих одиниць, оскільки неоформлені трудові відносини - це несплачений ПДФО, який формує місцеві бюджети.
Так, у 2017 році столична влада провела комплексні заходи по очищенню Києва від 1 000 нелегальних АГЗП, демонтовано газові модулі. Тобто тут навіть за відсутності поноважень на рівні закону вдалося забезпечити результат.
Отже, беззаперечно, це саме та проблема, яка об`єднує і профспілки, і роботодавців, і державу практично без жодних дискусій. Тут тільки необхідно налагодити сам механізм взаємодії у боротьбі з цим явищем, у т.ч. дієвий механізм, який би економічно мотивував і надавав переваги тим, хто працює «в білу».
Учасники наради домовились про подальшу взаємодію з вирішення порушеної проблеми в рамках робочої групи при Держпраці з питань подолання незадекларованої праці.