Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Необґрунтоване підвищення тарифу на транспортування газу загрожує зупинкою десятків підприємств

Необґрунтоване підвищення тарифу на транспортування газу призведе до втрат промисловості та державного бюджету і загрожує повною зупинкою низки підприємств.

Про це говорили всі учасники круглого столу у Федерації роботодавців «Нова тарифна політика в сфері транспортування газу: виклики для України».

У заході взяли участь понад 30 представників галузевих об'єднань та великих промислових підприємств, представники місцевої влади та експерти. Хіміки, скловари, металурги, електроенергетики обговорювали вплив нової тарифної політики на промислових та побутових споживачів газу.

Нагадаємо, ТОВ «Оператор ГТС України» ініціювало значне підвищення тарифів на транспортування магістральними трубопроводами. Для внутрішніх точок входу в ГТС – з 91,87 гривень до 320,77 гривень за 1000 куб. м на добу без ПДВ, а для внутрішніх точок виходу з ГТС – з 157,19 гривень до 735,36 гривень за 1000 куб. м на добу без ПДВ. Таким чином, відбудеться зростання тарифу в 3.5 – 4,7 разу.

Також місяцем раніше газорозподільчі мережі України ініціювали підвищення тарифів на свої послуги в 1,6-2,2 рази.

Сумарно ці ініціативи, в разі їх прийняття, призведуть до збільшення вартості газу для промисловості та населення в середньому на 1270 грн. / тис. м.3. Тобто додаткові витрати українських споживачів газу перевищать 36 млрд. грн, з яких 18,5 млрд. грн. ляже на населення. Це нищівний економічний удар по споживачах в умовах нестабільності економіки.

І це при тому, що тарифи на транспортування газу через транскордонні трубопроводи України вже дорівнюють або перевищують рівень аналогічних тарифів в сусідніх країнах ЄС. У разі збільшення тарифу він буде в 2 і більше рази вище ніж в Євросоюзі, що зробить газ для українських споживачів одним з найдорожчих в Європі.

Передбачуване збільшення норми прибутку ТОВ «Оператор ГТС України» в структурі тарифу на послуги розподілу газу в середньому складе 27 разів (34 млрд грн), що істотно вище будь-яких показників макроекономічного зростання. При цьому товариство закладає в дохід покриття, зокрема, такі складові як компенсація недоотриманого доходу у попередні періоди на рівні 5.88 млрд грн, амортизацію і дохід на регуляторну базу активів біля 12 млрд грн. І це при тому, що ТОВ «Оператор ГТС України» є новоствореним підприємством. Виникає логічне питання, звідки в нього заявилася необхідність покриття таких складових.

Втрати промисловості, а відповідно й державного бюджету, внаслідок можливого підвищення тарифів на транспортування газу будуть дуже значними, враховуючи те, що, наприклад, для виробників аміачних добрив газ - це 80% собівартості їх продукції.

За інформацією Союзу хіміків України, на підприємствах хімічної галузі в середньому працює біля 115 тисяч робітників.

У гірничо-металургійному комплексі - 680 тис. зайнятих з урахуванням суміжних галузей України.

А підвищення тарифів на транспортування газу через ГТС, загрожує повною зупинкою низки промислових підприємств хімічної, скляної, металургійної та інших галузей;

За результатами обговорення Федерація роботодавців України підготує та надішле звернення до Президента України, Уряду, Верховної Ради та інших відповідальних органів з метою напрацювання дієвих механізмів вирішення ситуації, що склалася.