Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Нацбанк в черговий раз прийняв рішення підвищити облікову ставку

На жаль, сьогодні Нацбанк в черговий раз прийняв рішення підвищити облікову ставку - тепер до 8,5% (на 50 базисних пунктів).

Начебто для стримування інфляції НБУ почав підвищувати облікову ставку ще з березня поточного року. З 5.03.2021 її було підвищено до 6,5%, а з 16.04.2021 ще на 1,0 в.п. до 7,5%, 22.07.2021 – до 8%. Однак результатів такі дії НБУ не мали. Навпаки, інфляція підвищилась, як і процентні ставки за ОВДП.

Інакше і не мало бути, адже сьогодні інфляція має немонетарний характер, а значною мірою «імпортується» в Україну через величезну емісію ФРС США та ЄЦБ. Які підвищувати власні ключові ставки не поспішають.

Нацбанк замість того, щоб стимулювати зростання економіки та експорту, формує надприбуткові процентні умови для фінансових спекулянтів, у той час як бізнес потребує доступу до дешевого фінансового ресурсу.

Наразі найбільшим власником ОВДП є банки – майже 500 млрд грн. Нерезидентам (іноземним громадянам та компаніям) належать ОВДП на суму близько 100 млрд грн, українським юридичним компаніям (крім банків) — 50 млрд грн.

В структурі чистих активів банківського сектору вкладення банків в ОВДП та депозитні сертифікати НБУ сягають 38%, натомість кредити суб’єктам господарювання лише 25%.

Інвестори також вкладають гроші в наші боргові цінні папери. Не в економіку, не в створення нових робочих місць. У звичайні фінансові спекуляції.

Федерація роботодавців України неодноразово послідовно виступала з критикою дій Національного банку України. Ми заявляли, що політика НБУ є вбивчою для економіки України. Вказували на те, що боротьба з інфляцією ведеться за рахунок пригнічення економічного зростання та ліквідації робочих місць.

На жаль, дії Нацбанку показали, що нас знову не чують.
Наполягаємо на тому, що для порятунку економіки потрібно кардинально змінювати існуючий монетарний режим, націлюючи його на досягнення цілей зайнятості та динаміки ВВП.