Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

КМЕФ-2021. Чи сприятлива політика держави для експортерів?

Голова Ради ФРУ Дмитро Олійник:

"Чи сприятлива політика держави для експортерів? На жаль, вимушений сказати, що несприятлива.

Структура експорту України, як і структура економіки, змінюється в гіршу сторону. І зараз ми потрапляємо у «сировинні ножиці».
Перша несприятлива умова - зміцнення гривні на 7%, від якого постраждали практично усі експортери.

Друга несприятлива умова – держава не сприяє експорту.
Через 2 місяці виповнюється 5 років, як прийнято Закон України «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту» № 1792-VIII. За цей час ЕКА укладено лише 7 контрактів.

І головне. Коли у собівартості української продукції газ починає грати визначальну роль - ми перестаємо бути конкурентними як економіка.

Сьогодні галузі, які споживають газ, із острахом дивляться, як змінюється ціна на нього.

В структурі собівартості хімічної промисловості, скловиробництва, виробництва керамічної плитки, цукру, харчових продуктів, молочних і багатьох інших – газ складає значну частину.

Чому про це важливо говорити в розрізі експортерів?

Тому що існує великий міф, що ми працюємо по ринковим правилам. Але, наприклад, в ЄС середньозважена ціна на газ 400-500 євро, в Туреччині – 300 євро, Словаччині, Угорщині, Болгрії – 350, Молдові, Білорусі – 200 євро.

Як експортер може бути конкурентним, коли собівартість його продукції у 3-5 разів вища?

Завершується дослідження ФРУ щодо того, як впливає на конкурентоспроможність української промисловості ціна на газ. За попередніми результатами – починаючи з жовтня ми як країна стаємо неконкурентоспроможними на зовнішніх ринках.
60% галузей промисловості, які були опитані, з жовтня стають збитковими. Деякі підприємства вже почали зупиняти свої потужності.

І як підсумок. Поки країна не стане дружньою до власного виробника, до експортера, поки країна не перестане загравати з великими державами - ми не зможемо стати конкурентними на глобальних ринках.

Добре, що ми почали визнавати, що правила СОТ, на жаль, перестають діяти. Діють в першу чергу двосторонні торговельні відносини, але в цих відносинах великі країни, великі економіки дуже часто ведуть себе, як бандити. І потрібно мати гідність, щоб нас не штовхали в кризу меншовартості.

Маємо "вигризати" ринки і відстоювати свої національні інтереси. Тоді ми будемо збільшувати свій експортний потенціал не тільки за рахунок сировинних «раллі», сировини у вигляді руди чи зернової групи, а будемо збільшувати експорт готової продукції з високою доданої вартістю, яка буде давати робочі місця в Україні".