Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

ФРУ закликала Міністерство енергетики сприяти збереженню граничних цін на електроенергію на поточному рівні

У вересні 2022 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) затвердила Методику визначення істотного коливання цін та встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку». Цей документ надає право НКРЕКП, у разі наявності таких істотних коливань, переглядати поточні граничні ціни у всіх сегментах ринку електричної енергії в бік їх підвищення кожні 10 днів.

У разі прийняття такого рішення граничні ціни на РДН з другої половини жовтня зростуть відразу на 20%: у нічні часи - з 2000 грн./МВт-год до 2476 грн./МВт-год, у денні – з 4000 грн./МВт-год до 4952 грн./МВт-год.

ФРУ розуміє усю проблематику в енергетиці країни, особливо після 10.10.2022, коли в результаті підступних рашистських ударів було пошкоджено близько 30% енергетичної інфраструктури України, проте вважає таке зростання граничних цін необґрунтованим та небезпечним для української економіки.

Нагадаємо, що Методика передбачає перегляд граничних цін у випадку наявності істотних коливань на електроенергетичних ринках Словаччини, Угорщини, Румунії. Однак Україна, на жаль, з 11 жовтня припинила експорт електроенергії в ці країни для стабілізації власної енергосистеми після ракетних обстрілів та ураження теплової генерації та електропідстанцій. Отже, зараз українська енергосистема працює в ізольованому режимі, а коливання цін на експортних ринках не мають жодного відношення до формування цін на внутрішньому ринку України.

Проте, якщо граничні ціни будуть переглянуті у бік зростання, то додаткові витрати українських підприємств на закупівлю електричної енергії зростуть на десятки мільярдів гривень. А цей додатковий фінансовий тягар на бізнес під час війти може призвести до катастрофічних наслідків для національної економіки.

Наразі бізнес сплачує усі платежі за електроенергію вчасно, розуміючи, наскільки це важливо для країни. Машинобудівні підприємства готові працювати цілодобово, аби виробити деталі, які потрібні для енергетичної інфраструктури. Але будь-яке збільшення вартості електричної енергії вкрай негативно позначається на собівартості промислової продукції, особливо коли бізнес продовжує тримати економічний фронт нашої країни. Під час блокади морських портів та руйнування інфраструктури рашистськими ракетами промисловці боряться за кожне замовлення, за кожну гривню собівартості, аби заводи працювали, а люди мали роботу.

В таких складних умовах стабільність роботи промисловості надважлива в контексті поточного забезпечення Збройних сил України та інших військових формувань, допомоги населенню та подальших планів з відновлення руйнувань, яких зазнала наша держава.

За прогнозом Міжнародного валютного фонду, падіння ВВП України у 2022 році складе 35% за інфляції 30%. Водночас, український уряд очікує зростання ВВП у 2023 році на 4,6%, Нацбанк України –на 5,5%. Аби ці оптимістичні прогнози справдилися, не потрібно чинити додаткове навантаження на промисловість.

Окремо потрібно підкреслити, що зараз для України вкрай необхідно виробляти та експортувати саме продукцію з великою доданою вартістю, що забезпечить надходження до бюджетів усіх рівнів та стабільність курсу гривні. Крім того, дуже важливо, щоб у прифронтових регіонах промпідприємства працювали та забезпечували роботою людей.

Але зростання цін на електроенергію знищить економічну доцільність роботи підприємств, що призведе до катастрофічного падіння виробництва (в т.ч. стратегічно важливих для оборонного сектору); значного зниження податкових надходжень (з умовах дефіцитного бюджету); падіння валютних надходжень (в умовах девальвації національної валюти); масових скорочень працівників.

Враховуючи викладене вище, Федерація роботодавців України закликала Міністерство енергетики України сприяти непідвищенню граничних цін на електроенергію та зберегти їх на поточному рівні. Окрім цього, просимо ініціювати внесення змін до Методики, аби процедура перегляду граничних цін відповідала реаліям внутрішнього ринку електричної енергії, а усі недоліки були усунуті, йдеться у зверненні.