Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

ФРУ виступила проти пропонованого зростання тарифу на передачу на 100 грн/МВт∙год

Черговий сюрприз для промислових споживачів електричної енергії з 01 квітня. ФРУ виступила проти пропонованого зростання тарифу на передачу на 100 грн/МВт∙год.

НЕК «Укренерго» розробила пропозиції щодо збільшення тарифу на передачу електричної енергії. З 01.04.2022 пропонується зростання тарифу до 446,24 грн/МВт∙год. Для порівняння поточний тариф сягає 345,64 грн/МВт∙год.Тобто пропонується зростання в 1,29 разу або на майже 100 грн/МВт год. 

В чому ж причини виникнення таких пропозицій? Основна причина є абсолютно традиційною – необхідність розвитку ВДЕ, тобто виконання зобов’язань, що на себе взяла держава.

Ми завжди стояли та продовжуємо стояти на позиції, що зобов’язання, взяті на себе державою, мають виконуватися саме державою та не повинні перекладатися на плечі промисловості.

В даному випадку держава вкотре не виконує свої зобов’язання, а саме: статтею 8 Закону України «Про альтернативні джерела енергії» передбачається необхідність закладення до державного бюджету коштів на фінансову підтримку ДП «Гарантований покупець» для оплати електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел, в обсязі 20 % від їх прогнозної товарної продукції. Однак Законом України «Про державний бюджет на 2022 рік» передбачено зупинити на 2022 рік дію вказаної статті 8.

На фоні здорожчання всіх енергоресурсів для промислових споживачів електричної енергії будь-які додаткові фактори, що спричинять ще більше зростання сукупної вартості енергоресурсів матиме додатковий негативний вплив на конкурентоздатність продукції української промисловості як в межах України, так і закордоном. Наслідком цього може стати скорочення робочих міст та зростання соціальної напруги, оскільки деякі з промислових підприємств є містоутворюючими. Що є абсолютно не припустимим!

Сьогодні ФРУ звернулася до голови НКРЕКП, Прем’єр-міністра України, Першого віце-прем'єр-міністра України – Міністра економіки України, Міністра енергетики України, Міністра фінансів України, Голови Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, Голови Державної регуляторної служби України з вимогами щодо недопущення чергового зростання тарифу та з пропозиціями щодо його оптимізації.

Зокрема, ми вважаємо, що з метою недопущення зростання тарифу на передачу необхідно:

➡ внести зміни до державного бюджету на 2022 рік, якими передбачити кошти на фінансову підтримку ДП «Гарантований покупець» для оплати електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел, в обсязі 20 % від їх прогнозної товарної продукції 2022 року, як це передбачено частиною третьою статті 8 Закону України «Про альтернативні джерела енергії»;

➡ рефінансувати основну частину кредитів НЕК «Укренерго», які отримувалися для покриття заборгованості перед виробниками енергії з відновлюваних джерел, а у тариф на передачу закладати лише відсотки за цими кредитами;

➡ перерахувати обсяг підтримки ВДЕ з коригуванням на ціну ринку на добу наперед. В діючий на цей час тариф на передачу було закладено середньозважену ціну за вересень 2021 року на РДН (ОЕС+БуОС), з урахуванням графіку відпуску електричної енергії виробників з альтернативних джерел, (з урахуванням часткового продажу небалансів електричної енергії на Балансуючому ринку) у розмірі 1800 грн/МВт∙год. При цьому, протягом січня 2022 року середньозважена ціна на електричну енергію на РДН коливалася в межах 2215,11 - 3286,3 грн/МВт∙год, тобто була в 1,23 – 1,83 разу вищою за закладену в діючий тариф на передачу.