Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

ФРУ та Украгромаш закликали МінАПК передбачити у напрямах використання бюджетних коштів на 2023 рік кошти на часткову компенсацію вартості сільгосптехніки та обладнання вітчизняного виробництва

ФРУ та Украгромаш закликали МінАПК передбачити у напрямах використання бюджетних коштів на 2023 рік кошти на часткову компенсацію вартості сільгосптехніки та обладнання вітчизняного виробництва у обсязі не менше 2 млрд. грн.

Сьогодні, коли військові дії спричинили руйнівний вплив та масове порушення ланцюжків економічної діяльності, що призводить до значних економічних втрат, нагальною актуальною потребою залишається сприяння здешевленню вітчизняної техніки і обладнання для агропромислового комплексу.

Це досягається завдяки державній Програмі часткової компенсації аграріям вартості сільгосптехніки і обладнання вітчизняного виробництва у межах фінансування видатків бюджетного року, яка є пріоритетною не лише для сільгосптоваровиробників, а і для українських машинобудівних підприємств галузі АПК.

Статистичні дані за весь період дії Програми, починаючи із 2017 року, підтверджують її ефективність для економіки країни. І Мінагрополітики, і Мінекономіки визнано її найефективнішою серед програм державної підтримки аграріїв.

Лише за 2021 рік програмою скористались 5 789 аграріїв, придбавши 30 000 одиниць техніки і обладнання вітчизняного виробництва загальною вартістю 4 800 млн.грн. (з ПДВ).

А кількість вітчизняних машинобудівних підприємств, що пропонували у 2021-му на ринку 17 044 номенклатурних найменувань сільгоспмашин, які включено до програми, склала 209 виробників.

Мультиплікатор лише сплати податків від реалізації програми у 2021 році становить 1 783 млн.грн. податків при виплаті суми компенсації у розмірі 991 млн.грн.

Разом з тим,

збільшився масштаб виробництва;

збережено робочі місця та створено нові;

знизилась вартість придбання української техніки на фоні імпортних аналогів з дешевими кредитами;

збільшився попит на нову вітчизняну техніку на фоні зменшення попиту на вживану імпортну;

зросли інвестиції у розвиток машинобудування галузі АПК, включаючи виробників компонентної бази;

зріс фонд оплати праці відповідно до встановленої програмою його частки у собівартості виробленої техніки.

Від початку агресії та війни з боку рф склалась тенденція, що більшість замовлень на техніку і обладнання для АПК було призупинено сільгосптоваровиробниками до моменту стабілізації ситуації. Одна з причин - очікування виплат компенсації потенційними покупцями, включаючи погашення невиплачених зобовязань за 2021 рік у сумі 840 млн. грн.

Підтвердження дії програми в сучасних умовах включенням її фінансування у видаткову частину Державного Бюджету 2023 з наступним роз’ясненням порядку виплат зобов’язань по компенсації за попередній період під час воєнного стану та/чи після його закінчення сприятиме діловій активності і забезпечить українські машинобудівні підприємства, включаючи виробників компонентної бази, новими замовленнями, навіть під час війни.

Програма сприяла і надалі, особливо у цей нелегкий для країни час, сприятиме:

оновленню виробничих потужностей аграрного бізнесу, забезпеченню достатньою кількістю сільгоспмашин для проведення польових робіт;

зниженню витрат і підвищенню конкурентоспроможності сільгосптоваровиробників;

зменшенню залежності від іноземних поставок техніки і обладнання;

розширенню частки українських сільгоспмашинобудівників на внутрішньому ринку;

збереженню існуючих і створенню нових робочих місць;

збільшенню сплати податків до бюджетів усіх рівнів, які сумарно перевищують обсяги бюджетного фінансування цієї програми.

Враховуючи, що виплата компенсації з бюджету відбувається після придбання техніки, тобто після сплати всіх податків, з лагом максимум 1 квартал, гроші платників податків швидко вертаються в економіку, збільшуючи ефект мультиплікації.

Оновлення машино-тракторного парку сільськогосподарських товаровиробників, є одним із найважливіших завдань бюджетної програми, а її ціллю – стимулювання виробництва продукції з високою доданою вартістю для забезпечення внутрішніх потреб та нарощування експорту.

Тому Федерація роботодавців України закликала МінАПК передбачити у напрямах використання бюджетних коштів на 2023 рік коштів на часткову компенсацію вартості сільгосптехніки та обладнання вітчизняного виробництва у обсязі не менше 2 000 млн.грн.

Прогноз впливу: подальше зростання обсягів виробництва вітчизняної техніки і обладнання для АПК

зростання кількості машинобудівних підприємств (+7);

зростання найменувань продукції (+200);

створення нових роб.місць 700 – 1000;

мультиплікатор 1:1,3 (1,4) в залежності від технологічн. складності техніки/обладнання, збільшення обсягів експорту.