Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

ФРУ розроблятиме новому парламенту дорожню карту з питань захисту бізнесу від недобросовісних правоохоронців та рейдерства

Сьогодні відбулося засідання Комітету з питань захисту бізнесу та права власності ФРУ, присвячене актуальним питанням захисту суб'єктів господарювання від неправомірних дій правоохоронних органів під час здійснення досудового розслідування та рейдерства. Ці проблеми обговорювалися на тлі нерадісних подій для компаній – членів Федерації. Адже саме під час засідання Комітету стало відомо, що Генеральна прокуратура та СБУ через суд заблокували діяльність одного з підприємств Групи «Ковальска», а слідчі Головного управління СБУ у м. Києві та столичній області поновили кримінальне провадження стосовно посадових осіб агропідприємства.

Дуже сумно, що такі події відбуваються після заяви Президента про невтручання Служби безпеки України у справи бізнесу. Тому питання захисту суб'єктів господарювання наразі актуальні як ніколи.

За далеко неповними даними, минулого року правоохоронці провели близько 100 тис. обшуків бізнесу. Абсолютний «чемпіон» тут Київ – бувало, що в столиці відбувалося аж по 198 обшуків на місяць. За інформацією Комітету з питань захисту бізнесу та права власності ФРУ, ці показники мало в чому відрізняться від показників минулих років, коли не набув чинності Закон щодо удосконалення забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування ( в редакціях законів «Маски-шоуСтоп-1» та «Маски-шоуСтоп-2»), які мають на меті захистити суб'єкти господарювання від неправомірних дій органів досудового розслідування.

Треба підкреслити, що експерти ФРУ брали участь у розробці обох документів, зокрема, щодо обов'язкової участі адвоката під час обшуку, надання права суб'єктам господарювання подавати клопотання про здійснення кримінального провадження у розумні строки. Тим не менш, як свідчать звернення до Федерації, тиск слідчих органів та прокурорів на бізнес не слабшає.

Переглянути запис трансляції можна за посиланнями на Facebook або Youtube.

zahist 1

Наразі Комітет супроводжує більше десяти скарг суб'єктів господарювання – членів ФРУ на дії слідчих органів та слідчих суддів, які, користуючись прогалинами в законодавстві, арештовують активи підприємств, безпідставно вилучають електронні інформаційні системи тощо. В результаті суб'єкти господарювання вимушені простоювати, хоча у більшості випадків по завершенню досудове розслідування не виноситься ані підозри, ані обвинувачення.

Як підкреслив під час засідання Генеральний директор ФРУ Руслан Іллічов, аби виключити корупційні складові та забезпечити єдине застосування законодавства, Федерація наполягає на найскорішому створенні єдиного органу з розслідування економічних злочинів.

ФРУ також підтримує намір Кабміну (відповідний законопроект 30 травня було схвалено на Урядовому комітеті) про створення комітету Верховної Ради України про забезпечення контролю за діяльністю у тому числі правоохоронних органів. Маємо надію, що у складі нової Верховної Ради з'явиться профільний комітет, який поруч з іншими безумовно важливим завданням опікуватиметься попереднім розглядом кейсів щодо дотримання вимог законодавства правоохоронними органами під час досудового розслідування, щодо дозволить оперативно удосконалювати профільні закони.

Не менш важливим є захист бізнесу від неправомірного захоплення активів підприємств. В Україні в 2017 році зареєстровано рекордну кількість рейдерських захоплень – 414. Щоправда, минулого року ця кількість дещо скоротилася, не в останню чергу завдяки зусиллям Федерації, яка на відповідній Міжвідомчій комісії відстоює права підприємств на життя. Але і схеми «чесного» відбирання бізнесу удосконалюються. Останній «тренд» - використання рейдерами реєстраторів комунальних підприємств для державної реєстрації чужого майна, захоплення врожаю тощо

Під час засідання Комітету, у якому брали участь народний депутат Оксана Продан, заступник бізнес-обмудсмена Ярослав Грегірчак, члени Комітету – провідні вітчизняні адвокати: Юрій Бауман, партнер адвокатського об'єднання «Бауман Кондратюк, Віктор Мороз, керуючий партнер адвокатського об'єднання Suprema Lex, Віталій Павленко, керуючий партнер адвокатського об'єднання «Павленко і Сергійчик», Ярослав Романчук, керуючий партнер юридичної групи EUCON, керівники підприємств, галузевих асоціацій та спілок, були сформульовані конкретні пропозиції з удосконалення Кримінального процесуального кодексу та антирейдерського законодавств. Після узагальнення ФРУ передасть цю дорожню карту до Верховної Ради нового скликання.