Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

ФРУ: «Ініціатива депутатів щодо чотириразового підвищення ставок екологічного податку може знищити залишки реального сектору»

1 листопада 2019 р. у Верховній Раді України було зареєстровано законопроект №2367 про внесення змін до Податкового кодексу України (ПКУ) щодо збільшення ставок екологічного податку. Ним, зокрема, пропонується збільшити у 4 рази всі діючі ставки екологічного податку.

На переконання експертів ФРУ та членів Федерації, запропоноване збільшення ставок цього податку жодним чином не прораховане з точки зору впливу на діяльність суб'єктів господарювання та економіку в цілому, а тому є неприйнятним: ухвалення відповідного Закону може нанести нищівний удар по реальному сектору економіки України.

Автори документу очікують в результаті його прийняття збільшити доходи тільки загального фонду держбюджету на 11,5 млрд грн. на рік. Але ж це призведе до еквівалентного збільшення собівартості продукції. Особливо - в сфері енергетики, машинобудування, металургійної, хімічної промисловості. Безпідставне та непрогнозоване збільшення фінансового навантаження на суб'єктів господарювання суперечить положенням нещодавно затвердженої Програми діяльності Кабінету міністрів України, оголошеному новою владою курсу на зменшення податкового навантаження та покращення умов ведення бізнесу та жодним чином не передбачено тільки-но прийнятим Законом про державний бюджет на 2020 рік.

В Федерації також звертають увагу на те, що сам факт реєстрації цього законопроекту 1 листопада суперечить нормам Прикінцевих положень ПКУ. Згідно цих норм Кабмін щорічно, до 1 липня, має право, у разі необхідності вносити до парламенту проект закону про внесення змін до ставок оподаткування, визначених в абсолютних значеннях, у рахуванням індексів цін та цін виробників промислової продукції. Однак у зазначений термін цього не відбулося, а запропоноване збільшення ставок екологічного податку значно вище індексів цін та цін виробників промислової продукції.

Федерація роботодавців завжди виступала за підтримання екологічної безпеки, а українські роботодавці чимало робили для цього власним коштом. Водночас ми проти не прорахованого, необґрунтованого та непрогнозованого збільшення ставок відповідного податку та за справедливий і системний підхід до вирішення природоохоронних питань.

Зокрема, з метою виконання міжнародних зобов'язань щодо імплементації в національне законодавство вимог директиви Європарламенту та Ради ЄС 2012/27/ЄС «Про енергетичну ефективність» у липні 2018 року Держагенством з енергоефективності України було підготовлено законопроект про внесення змін до Податкового кодексу України щодо запровадження збору за використання вуглецевого палива. Ним, зокрема, передбачалося встановлення ставок збору за використання природного та скрапленого газу, мазуту, дизпалива, бензинів тощо з одночасним скасуванням відповідної норми ПКУ щодо сплати екологічного податку за викиди діоксиду вуглецю від стаціонарних джерел. З метою запровадження механізму подальшого розподілу та використання цього збору було розроблено відповідні законопроекти. Застосування підходу щодо встановлення ставки податку як відсоткової складової вартості продукції є розумним.

Саме тому роботодавці виступають за системний підхід до природоохоронних заходів та заходів з підтримки екологічної безпеки, готові обговорювати напрямки та шляхи вирішення цих питань, у тому числі через розумне, обґрунтоване, прогнозоване та прораховане збільшення ставок екологічного податку тощо. Але ми жодним чином не погоджуємося з черговим волюнтаристським законопроектом, що пропонується прийняти в рамках «турборежиму» роботи Верховної Ради без врахування шкоди, яку таке прийняття може нанести економіці України.

Закликаємо авторів законопроекту №2367, Верховну Раду України та її Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики відкликати цей документ та/або не розглядати його. Натомість організувати діалог з роботодавцями з приводу питань підвищення ефективності природоохоронних заходів та заходів з підтримки екологічної безпеки України.