Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Федерація започаткувала комунікаційний проєкт для вітчизняних виробників добрив та аграріїв

24 лютого ФРУ провела у Черкасах круглий стіл «Орбіта нових можливостей для аграріїв». По суті це абсолютно новий проект Федерації, мета якого – стимулювання приватних ініціатив та обмін досвідом на ринках мінеральних добрив та сільськогосподарської техніки. «Це рамкова зустріч, під час якої конче необхідно відшукати баланс, аби виробники добрив були завантажені, а аграрії мали швидкий доступ до ресурсів", - зазначив генеральний директор ФРУ Руслан Іллічов.

Здавалося б, для Черкащини, традиційно розвиненого агропромислового регіону, де працюють потужні підприємства з виробництва мінеральних добрив, тут жодної проблеми немає. Але це так здається. Свого часу, як зазначив голова спостережної ради Дніпровського заводу мінеральних добрив, віце-президент Союзу хіміків України Сергій Лісковський, розвитку ринку серйозно заважав імпорт добрив з Росії. Після введення захисних заходів ситуація не покращилася – в Україну стали імпортувати продукцію з європейських країн, яка за своїм походженням у переважній більшості є російською. Більше того, обмежувальні заходи з боку України порушили виробничу кооперацію, перш за все з постачання сировини – сірчаної кислоти, що призвело до падіння обсягів виробництва (в окремих випадках – усього 25% від потужностей). Водночас на ринку працюють посередники, які пропонують аграріям продукцію по цінам, що майже втричі дорожча, ніж добрива українських хіміків.

На думку Сергія Лісковського, є декілька шляхів подолання існуючої кризи. Перший – це широке залучення виробників добрив, а не двох-трьох підприємств, як це було дотепер, до програм державної підтримки сільгоспвиробників. За рахунок цільових державних дотацій таким підприємствам, як це зроблено, наприклад, в Казахстані, з'являється можливість реінвестувати у виробництво. «Другий шлях – налагодити схему роботи «продавець добрив – сільгоспвиробник», виключив з неї технічних посередників», - впевнений Сергій Лісковський.

Свої проблеми на шляху до вітчизняних добрив і у аграріїв регіону. Перша з них – недоступність до кредитних ресурсів, на другому місці – рейдерство. В цих умовах розвиватися аграріям дуже важко . І добре, що вже під час круглого стола було озвучено йшла мова про налагодження взаємовигідної співпраці. Своїм баченням й конкретними пропозиціями поділилися директор ТОВ «Остхем Рітейл» Євген Хуриленко, регіональний менеджер з підтримки продажів малого бізнесу Першого Українського Міжнародного Банку Анна Бойко, президент Союзу хіміків Олексій Голубов, голова Черкаського обласного об'єднання організацій роботодавців Борис Райков, керівники та представники багатьох підприємств, таких як Агропромислова корпорація «Дніпро»,ТОВ «Хімагропостач», «Укравіт», фермери.

«Як на мене, це гарний приклад, коли бізнес взаємодіє безпосередньо на місцях, - зауважив заступник голови Черкаської обласної адміністрації Дмитро Ляшков. – Звичайно, ми будемо всіляко підтримувати ось таку інтеграцію».

В свою чергу Руслан Іллічов детально зупинився на проєкті державної підтримки сільгоспвиробників цього року. Зокрема, на останньому засіданні Кабміну затверджено напрямки використання бюджетних коштів, що спрямовуватимуться на державну підтримку сільгоспвиробників. За пропозиціями Федерації роботодавців при підготовці постанови КМУ до переліку напрямків включено часткову компенсацію вартості сільгосптехніки та обладнання вітчизняного виробництва.
Водночас ФРУ переконана, що фактично передбачені на 2020 рік кошти – 437 млн грн. на нові заявки, що будуть подані у поточному році – недостатня сума для задоволення потреб сільгоспвиробників у вітчизняній техніці.

Адже, за оцінками ФРУ, щонайменша потреба із врахуванням росту попиту на вітчизняну техніку становить 1, 3 млрд грн., про що вже повідомлено Міністру економіки. Тож Федерація ініціюватиме консультації щодо можливостей збільшення бюджетної підтримки сільсгоспвиробників. «Минулого року в Україні біло втрачено 285 тис. робочих місць і це печальний результат, - наголосив Генеральний директор ФРУ. – Здається, Уряд зрозумів, що головне для нього – підтримка внутрішнього виробника».
Питання налагодження прямих зв'язків виробників мінеральних добрив та аграріїв незабаром буде обговорюватися в Одесі. Після цього буде напрацьовано конкретні напрямки роботи для підприємств.