Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Федерація виступає за захист економічної конкуренції в сфері інтелектуальної власності

Голова Ради Федерації роботодавців України, Голова Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні Дмитро Олійник звернувся до Голови Верховної Ради України Андрія Парубія з проханням якнайшвидше врегулювати правову колізію в сфері захисту економічної конкуренції в діяльності, що пов'язана з використанням об'єктів права інтелектуальної власності.

Ця ситуація виникла у зв'язку з прийняттям Верховною Радою Закону України № 2628-VIII від 23.11.2018 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів». Прикінцевими положеннями цього Закону встановлено, що норми законів України "Про Антимонопольний комітет України", "Про захист економічної конкуренції" не застосовуються до об'єктів права інтелектуальної власності та/або здійснення діяльності, пов'язаної з їх використанням, а також до правовідносин, що виникають у процесі будь-якого використання об'єктів права інтелектуальної власності. В зверненні зазначається, ця норма Закону № 2628-VIII містить значні ризики системі захисту конкуренції, позбавляє державу інструментів зупинення недоброчесних монопольних дій з боку власників прав інтелектуальної власності

Адже, оскільки об'єкт права інтелектуальної власності або діяльності пов'язаної з її використанням, є формою монополії, то лише в компетенції АМКУ розслідування підстав виникнення монопольних прав та дослідження фактів зловживання монопольним домінуючим становищем. Тим більш, що в Україні чимало випадків патентування «процесів», «засобів», «способів», що не несуть нічого нового, але тим не менш призводять до штучного обмеження конкуренції в тій чи іншій сфері з метою отримання переваг на ринку.

Окрім того, Законом України «Про захист економічної конкуренції» встановлено, що особливості застосування законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема щодо певних галузей промисловості, можуть бути встановлені виключно шляхом внесення змін саме до цього Закону. В той же час закони України «Про Антимонопольний комітет України», «Про захист економічної конкуренції», «Про захист від недобросовісної конкуренції» є спеціальними законами у сфері захисту економічної конкуренції на території України. Вони мають перевагу у застосуванні у разі виникнення суперечностей між законодавством про захист економічної конкуренції і іншим законодавством у частині повноважень органів АМКУ. Спеціальний характер законодавства про захист економічної конкуренції, а також гарантії України щодо збереження такого статусу прямо закріплено в Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, ратифікованої Законом України № 1678-VII від 16.09.2014.

В зв'язку з цим Федерація просить Голову Верховної Ради підтримати проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України про захист економічної конкуренції в діяльності, що пов'язана з використанням об'єктів права інтелектуальної власності (№ 9502 від 23.01.2019 р.), який усуває вищезгадані розбіжності, що виникли з прийняттям Закону № 2628-VIII, та сприяти його першочерговому розгляду.