Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Федерація провела онлайн-засідання Податкового комітету

За підсумками онлайн засідання Податкового комітету ФРУ звернулися до Президента та Кабінету Міністрів щодо ситуації із зупиненням реєстрації податкових накладних та накопиченням бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ.

Представники більш як 30 вітчизняних виробників, які взяли участь в засіданні, висловили обурення діями ДПС, пов’язаними з масовим безпідставним зупиненням реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (далі – ПН/РК) суб’єктів господарювання, а також занепокоєння тим фактом, що ДПС фактично накопичує бюджетну заборгованість з відшкодування ПДВ, яка до Нового року може сягнути 100 млрд грн.

Учасники засідання відзначили, що кількість зупинених до реєстрації (заблокованих) ПН/РК стрімко зростає. З подібними проблемами сьогодні стикаються підприємства, до яких раніше не було жодних претензій з боку ДПС. За оцінками учасників, вже тисячі підприємств без будь-яких поважних причин стикнулися із присвоєнням статусу ризикових платників податків. Причому найбільше зростання кількості постраждалих платників спостерігається сам серед вітчизняних товаровиробників – особливо промислових підприємств, у тому числі експортерів.

І мова звичайно не йде про шахраїв – у більшості випадків заблоковані ПН/РК в кінцевому випадку розблокуються самими податковими органами. Проте процедура оскарження безпідставних дій податкових органів займає чимало часу (іноді це займає роки), впродовж якого діяльність платників податків фактично значною мірою блокується.

Фактично йдеться про те, що СМКОР сьогодні взагалі не функціонує в автоматичному режимі та працює не проти шахраїв, а проти сумлінних платників податків.

Ще одна проблема – накопичення заборгованості з відшкодування ПДВ. Це пов’язано як з продовженням термінів камеральних та документальних перевірок для відшкодування, заявленого за лютий – травень та за червень – липень, так і з незадоволенням поточних заявок на відшкодування.

За оцінками ФРУ, якщо ДПС буде продовжувати «виконувати план» шляхом фактичного перетворення ПДВ на податок з обороту, то вже в грудні бюджетна заборгованість з відшкодування ПДВ може сягнути 100 млрд грн. Є побоювання, що з метою затягування процесу органи ДПС можуть масово прийняти за результатами документальних перевірок надумані рішення про відмову у відшкодуванні – виключно для подальшого затягування процесу повернення обігових коштів платникам податків.

Все це веде до того, що фінансово (та не тільки фінансово) обезкровлені внаслідок війни суб’єкти господарювання будуть додатково позбавлені ще десятків мільярдів гривень обігових коштів.

Крім того, учасники обговорили необхідність:

 - законодавчого врегулювання питання нарахування ПДВ на неконтрольовані активи (що залишились на тимчасово окупованих територіях та у зоні бойових дій). Було відзначено прогрес у вирішенні даного питання завдяки діям профільного Комітету ВРУ, який передав відповідні законодавчі зміни на розгляд парламенту;

 - удосконалення валютного та податкового законодавства в частині скасування відповідальності за неповернення валютної виручки за товари, поставлені до початку війни суб’єктам господарювання країн-агресорів, а також вирішення проблем курсових різниць щодо такої дебіторської заборгованості тощо.

За підсумками роботодавці попросили Президента втрутитись у ситуацію з шкідливими діями ДПС, оскільки вони загрожують економічній безпеці держави та закликали КМУ або взагалі відмовитись від неефективної практики зупинення реєстрації ПН/РК, яка до того ж фактично діє у ручному режимі, або ж принаймні скасувати останні зміни до постанови КМУ №1165 від 11.12.2019 р. та доручити ДПС повернутися до правового поля та припинити дії з підриву національної економіки.

2