Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Державний бюджет може втратити мільярди надходжень акцизу

Державний бюджет України може отримати значні втрати надходжень акцизного податку від тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН). Про це свідчать розрахунки Аналітичного центру економіко-правових досліджень ФРУ, здійснені на основі даних Державної податкової служби України про обсяги придбання у 2021 році марок акцизного податку для ввезених і вироблених в Україні ТВЕН.

Згідно розрахунків, за 10 місяців 2021 року фактично сплачено 10,6 млрд грн акцизного податку на тютюновмісні вироби для електричного нагрівання, що на 0,9 млрд грн менше раніше оприлюдненого показника 11,5 млрд грн.

При цьому, у жовтні 2021 року обсяги придбання акцизних марок для ТВЕН були в 4,4 рази менші ніж обсяги придбання марок у вересні і становили лише 3,2% від загальної кількості придбаних цьогоріч марок.

Така тенденція свідчить про припинення зростання легального ринку ТВЕН і зростання обсягів нелегальної торгівлі такою продукцією. За експертними оцінками, частка нелегального ринку ТВЕН у жовтні 2021 року становила близько 2% і має тенденцію до подальшого зростання за рахунок контрабандного і контрафактного товару.

Зазначені тренди на ринку ТВЕН зумовлені збільшенням акцизу на тютюновмісні вироби для електричного нагрівання на 320% у 2021 році на підставі Закону № 466.

Федерація застерігала про негативні наслідки для розвитку бізнесу і втрати державного бюджету внаслідок кардинального підвищення ставки акцизного податку на ТВЕН під час розгляду парламентом сумнозвісного закону 466.

ФРУ пропонувала альтернативне ухваленому рішення – поступове підвищення ставки акцизного податку на ТВЕН у 2021 році на 200% від чинної у 2020 році та наступне щорічне підвищення 30% у 2022-2025 роках.

Реалізація цих пропозицій створила б передумови для збільшення доходів від акцизного податку тільки у 2021 році на 2,6 млрд грн та могла відкрити перспективи локалізації виробництва ТВЕН в Україні. А це - десятки мільйонів доларів інвестицій і збільшення експорту, а також податкових надходжень у вигляді ПДВ та податку на прибуток.