За ініціативи ФРУ та Об'єднання організацій роботодавців Херсонщини в Херсонській ОДА відбулась нарада з питань подолання нелегальної зайнятості в області.
У заході взяли участь Голова обласної державної адміністрації Юрій Гусєв, голова об'єднання організацій роботодавців Херсонщини Олександр Олійник, представники Держпраці, Національної поліції, ДФС, Державної служби зайнятості.
«Питання виявлення фактів ведення незаконної господарської діяльності без зареєстрованого статусу, не задекларованих трудових відносин завжди перебуває в зоні уваги Федерації. Оскільки такі суб'єкти отримують конкурентні переваги за рахунок більш дешевої (але і більш неякісної, небезпечної) продукції робіт і послуг через несплату податків, внесків, не витрачання коштів на забезпечення безпеки на робочому місці, соціального пакету тощо», – зазначила директор департаменту дерегуляції підприємницької діяльності ФРУ Наталія Гостєва.
«Чому підприємці вдаються до такої не доброчесної практики ведення бізнесу? Через складну систему адміністрування трудових відносин, зарегульованість входу та виходу з ринку праці, необхідність забезпечення чималого обсягу пільг та гарантій для працівників із сімейними обов'язками на рівні закону, а також через зависокий рівень незахищеності власності підприємців, високий ризик рейдерства. Отже, якщо ти працюєш в білу – до тебе всі прийдуть, в темну – ти убезпечив себе від багатьох ризиків», - підкреслила вона.
І якщо з неформальною зайнятістю у формальному секторі більш менш зрозуміло, тому що є суб'єкт, до якого принаймні можна вийти, то виявлення випадків не задекларованих трудових відносин у неформальному секторі є дійсно проблемою.
Також Наталія Гостєва презентувала практичний інструментарій з виявлення нелегальних пунктів продажу палива, скрапленого газу – інтерактивну мапу, на якій розташовано такі пункти. Адміністратором цього ресурсу є Нафтогазова Асоціація України. «Фактично кожен свідомий громадянин може звернутися до модератора сайту та повідомити про нелегала. Ця інформація є і сигналом для контролюючих органів про необхідність здійснення контрольного заходу з виявлення нелегала та застосування штрафних санкцій», – зазначила представниця ФРУ.
В останні роки ринок нафтопродуктів характеризується значним поширенням нелегальних заправних станцій. На сьогоднішній день частка тіньового ринку в сегменті дизельне паливо становить близько 20%, а тіньовий ринок скрапленого газу досяг позначки 30-50% в залежності від регіону. Ціна заходу в нелегальний бізнес надмірно мала. Побудувати легальний заправний комплекс коштує 2,5 млн.$, а розмістити нелегальну бочку – 20 -30 тис.$. Обсяг реалізації палив через заправні пункти, які працюють без дозвільних документів, у місяць складає близько 40 тис. тон. Розрахунково втрати державного і місцевих бюджетів у 2018 році склали близько 10 млрд.грн.
Було оприлюднено інформацію щодо успішного досвіду перевірок таких АЗС у м. Київ у 2017 р., коли столична влада провела комплексні заходи з очищення міста від нелегальних АГЗП, з демонтажу газових модулів.
Губернатор Херсонщини відзначив, що в регіоні вже проводиться робота з виявлення незаконних АЗС через екологічне законодавство та порушення кримінальних проваджень за ст.272 КК України.
Також говорили про проблемні питання, які виникають при здійсненні державного контролю інспекторами праці.
Майже 5000 працівників в області офіційно оформили трудові відносини з роботодавцями у 2019 році. Задля подолання нелегальної тіньової зайнятості в області проводиться активна робота інспекторів праці, зокрема, по інформуванню про негативні наслідки незадекларованої праці, реальну загрозу для прав, здоров'я та життя.
Це - один зі шляхів збільшення кількості офіційних робочих місць на Херсонщині.
«Наша основна задача – сформувати план заходів на легалізацію і підтримку бізнесу. Створити всі умови для того, щоб роботодавці виходили з тіні, платили податки і збільшували кількість робочих місць в нашій області», – відзначив голова Херсонської ОДА Юрій Гусєв.
Щоб трудові відносини в області з «тіні», учасники наради дійшли згоди щодо необхідності оновлення робочої групи з питань легалізації праці та створення необхідних законодавчих ініціатив, зокрема, розширення повноважень інспекторів праці.