Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Боротьба із незадекларованою працею – спільне завдання влади, роботодавців та контролюючих органів

За ініціативи ФРУ та Об'єднання організацій роботодавців Херсонщини в Херсонській ОДА відбулась нарада з питань подолання нелегальної зайнятості в області.

У заході взяли участь Голова обласної державної адміністрації Юрій Гусєв, голова об'єднання організацій роботодавців Херсонщини Олександр Олійник, представники Держпраці, Національної поліції, ДФС, Державної служби зайнятості.

4

«Питання виявлення фактів ведення незаконної господарської діяльності без зареєстрованого статусу, не задекларованих трудових відносин завжди перебуває в зоні уваги Федерації. Оскільки такі суб'єкти отримують конкурентні переваги за рахунок більш дешевої (але і більш неякісної, небезпечної) продукції робіт і послуг через несплату податків, внесків, не витрачання коштів на забезпечення безпеки на робочому місці, соціального пакету тощо», – зазначила директор департаменту дерегуляції підприємницької діяльності ФРУ Наталія Гостєва.

5

«Чому підприємці вдаються до такої не доброчесної практики ведення бізнесу? Через складну систему адміністрування трудових відносин, зарегульованість входу та виходу з ринку праці, необхідність забезпечення чималого обсягу пільг та гарантій для працівників із сімейними обов'язками на рівні закону, а також через зависокий рівень незахищеності власності підприємців, високий ризик рейдерства. Отже, якщо ти працюєш в білу – до тебе всі прийдуть, в темну – ти убезпечив себе від багатьох ризиків», - підкреслила вона.

І якщо з неформальною зайнятістю у формальному секторі більш менш зрозуміло, тому що є суб'єкт, до якого принаймні можна вийти, то виявлення випадків не задекларованих трудових відносин у неформальному секторі є дійсно проблемою.

3

Також Наталія Гостєва презентувала практичний інструментарій з виявлення нелегальних пунктів продажу палива, скрапленого газу – інтерактивну мапу, на якій розташовано такі пункти. Адміністратором цього ресурсу є Нафтогазова Асоціація України. «Фактично кожен свідомий громадянин може звернутися до модератора сайту та повідомити про нелегала. Ця інформація є і сигналом для контролюючих органів про необхідність здійснення контрольного заходу з виявлення нелегала та застосування штрафних санкцій», – зазначила представниця ФРУ.

1

В останні роки ринок нафтопродуктів характеризується значним поширенням нелегальних заправних станцій. На сьогоднішній день частка тіньового ринку в сегменті дизельне паливо становить близько 20%, а тіньовий ринок скрапленого газу досяг позначки 30-50% в залежності від регіону. Ціна заходу в нелегальний бізнес надмірно мала. Побудувати легальний заправний комплекс коштує 2,5 млн.$, а розмістити нелегальну бочку – 20 -30 тис.$. Обсяг реалізації палив через заправні пункти, які працюють без дозвільних документів, у місяць складає близько 40 тис. тон. Розрахунково втрати державного і місцевих бюджетів у 2018 році склали близько 10 млрд.грн.

Було оприлюднено інформацію щодо успішного досвіду перевірок таких АЗС у м. Київ у 2017 р., коли столична влада провела комплексні заходи з очищення міста від нелегальних АГЗП, з демонтажу газових модулів.

нелегальні АЗС 800

Губернатор Херсонщини відзначив, що в регіоні вже проводиться робота з виявлення незаконних АЗС через екологічне законодавство та порушення кримінальних проваджень за ст.272 КК України.

2

Також говорили про проблемні питання, які виникають при здійсненні державного контролю інспекторами праці.

Майже 5000 працівників в області офіційно оформили трудові відносини з роботодавцями у 2019 році. Задля подолання нелегальної тіньової зайнятості в області проводиться активна робота інспекторів праці, зокрема, по інформуванню про негативні наслідки незадекларованої праці, реальну загрозу для прав, здоров'я та життя.

Це - один зі шляхів збільшення кількості офіційних робочих місць на Херсонщині.

«Наша основна задача – сформувати план заходів на легалізацію і підтримку бізнесу. Створити всі умови для того, щоб роботодавці виходили з тіні, платили податки і збільшували кількість робочих місць в нашій області», – відзначив голова Херсонської ОДА Юрій Гусєв.

Щоб трудові відносини в області з «тіні», учасники наради дійшли згоди щодо необхідності оновлення робочої групи з питань легалізації праці та створення необхідних законодавчих ініціатив, зокрема, розширення повноважень інспекторів праці.